Betonarme yapıların onarım ve güçlendirme teknikleri ve çok katlı bir yapıya uygulanması
  1. Tez No: 75403
  2. Yazar: CENK ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Özet Yapılan bu çalışma iki ana kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda onarım ve güçlendirme konusunda genel bilgiler verilmektedir. İkinci kısımda ise çok katlı bir binanın yanal yüklere karşı mukavemetinin artırılması için yürütülen işlemler açıklanmıştır. İlk bölümde onarım ve güçlendirmenin tanımı yapılarak, aralarındaki farklar belirtilmiştir. Onaran ve güçlendirme yöntemlerinin seçiminde rol oynayan faktörleri ve onarım ve/veya güçlendirme işlemine ne gibi durumlarda ihtiyaç duyulduğu belirtilmiştir. Ayrıca hasarları meydana getiren etkenlerde sıralanmıştır. İkinci ve üçüncü bölümlerde onarım ve güçlendirmede ilk incelemenin önemi ve gereği açıklanmıştır. Tamamlayıcı bilgilerin elde edilme yöntemlerinden bahsedilmiştir. Acil olarak alınması gereken geçici önlemler hakkında bilgi verilmiştir. Yapı elemanlarında oluşan hasarlar dördüncü bölümde açıklanmıştır. İlk olarak çatlaklar, tipleri, yerleri ve önemleri hakkında bilgi verilmiş daha sonrada sırasıyla dolgu duvarlar, kolon, kiriş, kolon-kiriş birleşimleri, perdeler ve döşemelerde meydana gelen hasar tipleri açıklanmıştır. Onaran ve güçlendirme işlerinde kullanılan malzeme ve teknikler tezin beşinci bölümünde ortaya konmuştur. Kullanılan malzemelerin uygulanış biçimleri, avantaj ve dezavantajları, hangi hasar tiplerinde kullanıldıkları belirtilmiştir. Tezin altına bölümünde ise betonarme taşıyıcı sistem elemanlarının onaran ve güçlendirilmesi yöntemleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Yöntemler sıra ile anlatılmıştır. Ayrıca teknik çalışmalardan örnekler vererek yöntemin avantaj ve dezavantajları belirtilmiştir. Yedinci bölümde yapıların yeni taşıyıcı elemanlar ilave edilerek güçlendirilmesi teknikleri açıklanmıştır. Tezin ikinci kısmını oluşturan son bölümde ise 1975 Deprem Yönetmeliğine göre projelendirilip yapılmış çok katlı bir binanın, deprem kuvvetlerine karşı güvenliğinin artırılması için yürütülen işlemler açıklanmıştır. Yapının hem düşey hemde yatay yüklere göre analizi SAP90 yapı analizi programıyla yapılmıştır. Yapının dinamik analizi 1975 ve 1997 Deprem Yönetmelikleri' ne göre yapıldığından, her iki yönetmeliğin deprem yükleri bakımından karşılaştırılması mümkün olmuştur. Güçlendirme yöntemi olarak kolonların mantolanması ve perdelerin kesitlerinin artırılması yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca kesitlerin artması nedeniyle temellerde de güçlendirme yapılmıştır. Sonuç olarak binanın sismik güvenliği artırılmıştır. Kat öteleme değerleri sınırların içinde kalmıştır. Güçlendirmeden önce kesit ve donatı bakamından yetersiz olan kiriş elemanlar eğilme ve kesme dayanımı bakımından yeterli hale gelmiştir. Zemin katın döşeme kalınlığının artırılması ile döşemenin rijit diyafram özelliği iyileştirilmiş ve gelen yükleri uygun bir biçimde çevre perdelere aktarması sağlanmıştır. XVİİ
Özet (Çeviri)
Summary THE REPAIR AND STRENGTHENING METHODS OF REINFORCED CONCRETE BUILDINGS AND AN APPLICATION OF A MULTI-STOREY BUILDING This thesis called“The repair and strengthening methods of reinforced concrete buildings and an application of a multi-storey building”, consists of two main sections. In the first main section, the information about the repair and strengthening methods and the materials used are given. And in the second main section, the methods used in order to increase the seismic safety of a multi-storey building which was designed and constructed using the aseismic code of 1975. In the first part the meanings of repair and strengthening and also the difference between two words are expressed. Repairing a structural member means having it reach to its initial strength. On the other hand, strengthening a structural member means improving its strength and ductility higher than its default values. The structural member must be damaged in order to be repaired, but for strengthening being damaged is not required. The facts (the level and type of the damage, the importance and type of the building, the quality of the personal and equipment, site and weather conditions,political and economical reasons, etc) that effect the selection of an approriate method for repair and strengthening of reinforced buildings are also discussed. Finally the effects (physical, geotechnical, chemical effects, etc.) that cause the concrete damages are listed. The procedures done for the inspection and evaluation of the damaged and weak building are presented in the second part. The main purpose of the first inspection is to establish the amount and type of the damage. The other purposes of the first inspection of the damaged and/or weak buildings are to determine whether there will be a loss of life or not if the damage continues to increase and also to choose the temporary protection method in order to avoid an accident or injury risk. After the first inspection, a complemantary inspection (measurements, tests, collection of information, study of design documents, soil investigations) must be done in order to choose the most suitable method for repair and strengthening. The geometrical measurements are plumbing, leveling, widths of cracks, residual displacements. The tests are overall tests consisting of static and dynamic tests. The third part is about the major methods for temporary protection provided after the first inspection period. The purpose of the temporary protection is to provide temporary support for the damaged elements and the connections of the whole structural system and to provide security for the workers doing the repair and xvui