Sapanca Gölü'nde bulunan biyoindikatör su kuşlarında ağır metal analizleri
Heavy metal analyses of the bioindicator water birds of Sapanca Lake
  1. Tez No: 245246
  2. Yazar: PINAR ALPAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Nisan 2008- Şubat 2009 tarihleri arasında Sapanca Gölü'ndeki kirletici etkisi olan ağır metallerin su, toprak, sediment, balık ve su kuşlarındaki etkileri araştırılmıştır.Nisan 2008 - Şubat 2009 tarihleri arasında yapılan gözlemlere dayanılarak gölde bulunan kuş türlerinden sakarmeke (Fulica atra) ve tepeli batağan (Podiceps cristatus) birikim ve ekotoksikolojik araştırmalar için biyoindikatör olarak seçilmişlerdir.Sakarya havzası için oldukça önemli bir sulak alan olan Sapanca Gölü ekosisteminin Hg, Pb, Ni, Cd ve Cr konsantrasyonlarının belirlenmesi çalışmanın temelini oluşturmaktadır.Daha önce toprak, su, sediment ve balıklarda ağır metal analizleri yapılmıştır. Ancak bu çalışmalar da bir besin zinciri oluşturularak analiz yapılmamıştır. Gölde sonbahar, kış, ilkbahar, yaz ayları içerisinde farklı istasyonlardan su, toprak, sediment ve canlı doku örnekleri (kuşlarda karaciğer, kas ve yumurta kabuğu, balıklarda kas ve karaciğer) elde edilerek laboratuar ortamında ön muameleden sonra atomik absorbsiyon spektrofotometresinde analiz edilmiştir. Elde edilen verilere göre Sapanca Gölü'ne ait kirliliğin canlı gruplarına etki düzeyi ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this manner has been sutİed the effect of heavy metals pollution on water, lands, sediments, fishes and water birds of Sapanca Lake during the period of April 2008 to February 2009.Regarding to our observations of species of Sapanca Lake, the Fulica atra and Podiceps cristatus, has been choosen as a bioindicator for accumulation and ecotoxicologic investigations during the period of April 2008-February 2009.The main aim of our studies is to find out the concentration of Hg, Pb, Ni, Cd, Cr in the ecosystem of Sapanca Lake, which is a huge important watery area for Sakarya reservoir.It has been analyzed in prior time for heavy metal an on lands, water, sediments and fishes. But it has not been analyzed for a nutriment chain.It has been analyzed via atomic absorbtent spectrofotometer after probargain getting active samples of those ( liver, muscle and egg cortex of birds, the muscles and liver of fishes ) during the fall, winter, spring and summer.It has been clarified the effection on living creatures of Sapanca Lake in according to the data of our works.