Döndürme çeşitlemeli haberleşme sistemlerinin çok antenli yapılar için nakagami-m sönümlemeli kanallarda performansı
Performance of communication systems using rotation diversity for multiple antenna systems over nakagami-m fading channels
  1. Tez No: 245284
  2. Yazar: AHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ KUCUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Döndürme çeşitlemesi telsiz haberleşme sistemlerinde karşılaşılan sönümlemeden ötürü düşük hata performansını arttırmak için kullanılan bir çeşitleme tekniğidir. Bu teknik kısaca, geleneksel Faz Kaydırmalı Anahtarlama (FKA) işaret kümesinin döndürülmesi ve bileşen serpiştirme tekniğinin kullanılmasıdır.Bu tezde döndürme çeşitlemesinin düz ve yavaş Nakagami-m sönümlemeli kanallarda analizi yapılmış, simülasyon sonuçlarıyla analiz sonuçları desteklenmiştir. M=2,4,8 seviyeli FKA modülasyonları için optimum döndürme açıları elde edilmiştir. Ardından döndürme çeşitlemesi çok antenli yapılar üzerinde simülasyonlar aracılığı ile uygulanmıştır. Çok antenli yapılar için de optimum döndürme açıları elde edilerek, anten çeşitlemeli sistemlerin döndürme çeşitlemesi ile elde edilen İşaret Gürültü Oranı (İGO) kazançları ve çeşitleme dereceleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rotation Diversity is a diversity technique which is used to improve the low error performance of wireless communication systems over fading channels. Briefly, this technique is to rotate conventional Phase Shift Keying (PSK) signal constellation and use component interleaving.In this thesis, the rotation diversity is analyzed over frequency non-selective slowly Nakagami-m fading channels and results of analysis are supported by the simulation results. Optimum rotation angles are found for M=2,4,8 PSK. Then, rotation diversity is applied on multiple antenna systems by the simulations. After obtaining the optimum rotation angles for multiple antenna systems the Signal to Noise Ratio (SNR) gain and the diversity order of the antenna diversity systems with rotation diversity are studied.