Paslanmaz çeliğin ark sprey yöntemi ile kaplanması ve proses parametrelerinin belirlenmesi
Investigation of the process parameters in arc spray coating of stainless steel
- Tez No: 245329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Elektrik ark püskürtme prosesi diğer termal püskürtme uygulamalarına nazaran daha ucuz bir proses olarak kabul edilmektedir. Bu teknikle metalik ve kompozit kaplamlar yüksek hızlarda ve kalitede üretilebilmektedir. Bununla birlikte teknolojik uygulamaların gelişmesi ark sprey prosesinin kalıp üretimi gibi gelişmiş uygulamalarda kullanılmasını da sağlayacaktır.Üretilen kaplamalarda mikroyapı kalitesi kaplama parametreleri ve püskürtme sistemi kontrolüne önemli ölçüde bağlıdır. Endüstride kullanımı yaygınlaştırmak ve kaplama kalitesini yükseltmek için, kullanılan parametrelerin etkisinin çok iyi araştırılması ve bu değişkenlerin kaplama özelliklerine etkilerinin bilinmesi gereklidir.Bu çalışmanın hedefi, ark püskürtmeyle paslanmaz çelik tel kaplamaları farklı parametrelerde üretmek ve bu parametre etkilerinin kaplama özelliklerine etkisini araştırmaktır. Çalışma sonunda, paslanmaz çelik tel için uygun kaplama parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Twin wire arc spraying is known to be one of the less expensive ways of thermal spraying. Arc spray has been known as a quick and high spraying rate technique to produce metallic and composite coatings. Moreover, the technological development of wire arc spray systems opens other ranges of applications, such as mould spray forming.Coating microstructure depends very much on spray system and parameters employed. The investigation and improvement of coating properties subjected to different wire arc spray parameters requires the knowledge of coating properties of the industry on high quality coatings.This work was aimed to investigate the effects of spray parameters on coating characteristics of arc sprayed stanless steel. As a result of these experiments suitable the spray parameters can be determined according to the requirements of the stainless steel coatings.