Web tabanlı sınav otomasyon sistemi tasarımı
Designing exam automation system with web based
- Tez No: 245328
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Web Tabanlı Eğitim gün geçtikçe eğitim sistemleri içerisinde, kendisine daha etkin yer edinmektedir. Hazırlanan web tabanlı eğitim materyalleri öğrenciyi bilgilendirmeyi hedeflediği kadar, öğrencilerin bilgi seviyelerini ölçmeyi de hedeflemelidir. Bilgi seviyesini ölçme, konu sonlarında küçük sınavlar ya da genel değerlendirme şeklinde yapılabilir.Bu çalışmada web tabanlı eğitimde uygulanabilen sınav yöntemleri, sınav değerlendirme teknikleri ve kriterleri belirlenmiştir. Konularına uygun soru tipi belirleme, sınavda zaman yönetimi, sınavların genel ve istatistiksel değerlendirmeleri bu kriterler içerisinde yer almaktadır.Tüm bunlar göz önünde bulundurularak, Sakarya Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi bünyesinde hazırladığımız Web Tabanlı Sınav Otomasyonu içinde yer alan sınav teknikleri, bununla ilgili değerlendirme ve önerilerin yanı sıra araştırmalarımız sonucunda ulaştığımız diğer sınav uygulamaları ile ilgili örnekler de sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Web based education has been taking an effective place among all education systems. Web based education materials not only aim to inform the students but also to evaluate their knowledge levels. Evaluate of knowledge is made as quizes at the end of topics or general exams.In this study, examination methods that can be applied for web based exam evaluation techniques and criteria are determined. The criteria consist of determining questions according to the subjects, time management of exams, evaluation of exams in general.Considering all the things above, the examination techniques which take place in the web based exam automation that has been prepared by us for Sakarya University Technical Education Faculty, evaluations and suggestions about these with other example of exam applying techniques that me fount after our researches. Are going to be presented.