Biyobilişimde örüntü tanıma yöntemlerinin incelenmesi ve örnek uygulama
Pattern recognition methods in bioinformatics and sample application
- Tez No: 245340
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER YURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyoteknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Biotechnology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında moleküler biyoloji ve bilgisayar bilimlerinin birleşmesi ile ortaya çıkan biyobilişim, örüntü tanıma ve moleküler biyoloji alanlarında bilgiler verilmiştir.Biyobilişimde örüntü tanıma algoritmaları anlatılmış, algoritmaların kullanım alanlarıyla ilgili bilgiler verilmiş, örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır.Sonuç bölümünde biyobilişim ve geleceği ile bazı öngörülerde bulunulmuş ve yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkacak yeni bilgiler ışığında insanlığa faydalarından bahsedilmiştir.Anahtar Kelimeler : Biyobilişim, Örüntü Tanıma, Moleküler biyoloji, Örüntü Tanıma Algoritmaları, DNA
Özet (Çeviri)
This thesis contains information about pattern recognition, molecular biology and bioenformatics which is a combination of molecular biology and computer science.Pattern recognition algorityms of bioenformatics are explained. The areas that they are used are described with examples.In the conlcusion part some predictions are made about the future of bioenformatics and the benefits that will occur as a result of new information which will be achieved by ongoing research projectsKeywords : bioenformatics, pattern recognition, molecular biology, pattern recognition algorityms, dna