Fe78Si9B13 metal cam filminin elektriksel özelliklerinin elektrokimyasal empedans yöntemiyle incelenmesi
Electrical characterization of Fe78Si9B13 metal glass film with elektrochemical impedance spectroscopy
- Tez No: 245362
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Fe78Si9B13, oda sıcaklığında ve 1 kHz ? 1 MHz frekans aralığında Elektrokimyasal Empedans Spektroskopi yöntemiyle çalışıldı. Malzemenin, DC Bias voltaj altında elektriksel özelliklerinin karakteristik değişimleri analiz edilmek üzere Cole-Cole diyagramları kullanıldı.Çalışmada kullanılan numuneler, şeritlerin en kusursuz kısımlarından alındı. Amorf alaşım Fe78Si9B13 şeritleri 20 mm genişliğinde, 50 mm uzunluğunda ve 20 ? m kalınlığındaydı. EIS dataları üç elektrotlu PARSTAT 2273 model empedans analizörü kullanılarak elde edildi. AC empedans A K0235 model flat cell kullanılarak iletildi.Metalik camın empedans davranışı, elektriksel eşdeğer devre ile modellendi. Eşdeğer devre, indüktör içermeyen direnç ve kapasitörden oluşan bir RC devresi olarak düşünüldü. İletkenlik spektrumu bir DC düzlüğü ve bir dağınık bölge ortaya çıkardı. Bu durum ?Bir Enerji Bariyerinden Zıplama ile Özdeşleşmiş İletkenlik Modeli? (CBH) ile açıklandı.
Özet (Çeviri)
Electrochemical Impedance Spectroscopic studies were carried out on Fe78Si9B13 system at room temperature in the frequency range from 1 kHz to 1 MHz. Cole?Cole plots are used to analyze the characteristic changes of electrical properties under DC Bias voltage.The sample which was used in the experiments were taken from the best part of the ribbons. Amorphous alloy Fe78Si9B13 ribbons were 20 mm width, 50 mm length and 20 ? m thickness. The EIS data were collected using a PARSTAT 2273 system with a three electrode configuration. A K0235 model flat cell was used conductivity was determined by AC impedance.The impedance behaviour of the metallic glass is modeled by an equivalent electrical circuit. We show that there exists a class of mechanisms involving adsorption reactions that must have an RC equivalent circuit, a circuit with resistors and capacitors but no inductors. The conductance spectrum reveals a DC plateau and a dispersive region that suggest Correlated Barrier Hopping (CBH) mechanism.