Korelasyonlu etkin alan metodu ile blume-capel modelinin manyetik ve termal özelliklerinin incelenmesi
Study of thermal and magnetic properties of the blume-capel model with the correlated effective field method
- Tez No: 245392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CESUR EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bilineer ve tek-iyon anizotropi parametreli Blume-Capel modelinin düzen parametrelerinin sıcaklığa bağımlılığı korelasyonlu etkin-alan metodunun kullanılmasıyla incelenmiştir. Dış manyetik alan sıfır olarak kabul edilmiştir. Değişik parametreler için, düzen parametrelerinin kararlı durumlarının yanı sıra, yarıkararlı veya kararsız durumları elde edilmiştir. Sistemde faz dönüşümleri tek-iyon anizotropisine bağımlıdır bu yüzden faz dönüşümünün doğası kapsamlıca incelenmiştir.Ayrıca, modelin düşük sıcaklık manyetik plato davranışı bir dış manyetik alan varlığında kümesel değişim metodunun kullanılmasıyla ve antiferromanyetik etkileşmelere sınırlanarak incelenmiştir. Düşük sıcaklık manyetizasyon eğrileri çeşitli kritik manyetik alanlarla karakterize edilen basamak benzeri davranış göstermektedir. Dış manyetik alan ve tek-iyon anizotropi parametresinin manyetizasyon platoları üzerindeki etkileri detaylıca tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The temperature dependences of the magnetization and quadrupolar moment order parameters of the Blume-Capel model with bilinear (J) and single-ion anisotropy (D) parameter is studied by using the correlated effective field method. It is assumed that the external magnetic field is zero. Beside the stable solutions, metastable or unstable states of the order parameters are also found for the various values of parameters. In this system, the phase transition depends on the single-ion anisotropy parameters, therefore the dependence of the nature of the phase transition is investigated extensively.The low-temperature magnetization plateaus of the model in an external magnetic field and single-ion anisotropy are also investigated by using the cluster variation method and restricting ourselves to the case of antiferromagnetic exchange interactions. Low-temperature magnetization curves show step-like plateau characterized by several critical magnetic fields. The effects of the external magnetic field and single-ion anisotropy parameters on the magnetization plateaus are discussed in detail.