Erzurum ili merkez ilçede T.C. Ziraat bankası'nca kredilendirilen koyunculuk işletmelerinde ağılların yapısal ve planlama yönünden sorunları ve geliştirme olanakları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 24541
  2. Yazar: ERKAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR EKMEKYAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu araştırma, geçimini havancılık ile sağlayan ve özellikle koyun yetiştiriciliği yapan Erzurum Merkez İlçeye bağlı ve T.C. Ziraat Bankası Erzurum Şubesince çeşitli alanlarda yoğun kredi kullandırılan 22 işletmede yapılmıştır. İncelenen ağılların planlama sorunları, eksiklikleri ve geliştirilebilme olanakları ile yöre için önerilebilecek planların hazırlanması amacıyla bu araştırma gerçekleştirilmiştir. Ağıllara ilişkin veriler ölçme, kroki, anket, gözlem ve fotoğraflarla saptanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bilgiler aşağıdaki şekilde özetlenebilir. -İncelenen ağıllar işletme avlusunda ve işletme merkezinden ayrı bir yerde bulunanlar olarak iki grupta değerlendirilebilir. İşletmelerin 10'unda ağıl diğer işletme yapıları ile bitişik, 8'inde ağıl işletme merkezinde ve diğer yapılardan ayrı, 4*ünde ise ağıl işletme merkezi dışında ayrı bir alanda bulunmaktadır. İşletme merkezi dışında bulunan ağılların konuta uzaklıkları 30-100 m arasında değişmektedir. - İncelenen ağılların tümü sadece koyunların barındırılması amacıyla kullanılmakta olup kapalı ağıl sisteminde yapılmıştır. Açık ağıl sistemine rastlanmamıştır. Kapalı ağıl sisteminin uygulanmasında, yörenin iklimsel özelliği ve işletmelerin ekonomik olanakları etkili olmuştur. -Koyunculuk işletmelerindeki ağıllarda dinlenme yeri dışında sağımhane, yapağı kırkım yeri, gezinti avlusu, yem muhafaza kısmı gibi ağıl kısımları bulunmamaktadır. Yemleme ağıl dinlenme yerinde, yapağı kırkımı ağılın uygun bir yerinde veya işletme avlusunda yapılmaktadır. Ağıllarda mevcut dinlenme yeri alanı ile gerekli olan alan karşılaştırıldığında ağıl dinlenme yerinin bir işletmede yeterli, 9'unda gereğinden fazla ve 12'sinde ise yetersiz olduğu bulunmuştur. -Ağılların tümünde zemin sıkıştırılmış topraktır. İşletmelerin tamamında samanlık vardır. Kuru ot işletme avlusunun uygun bir yerinde veya işletme yapıları üzerinde, kesif yem ise samanlıkta depolanmaktadır.ii - Ağıllarda yemleme için ahşaptan yapılmış sabit ve taşınabilir yemlikler bulunmaktadır. Taşınabilir yemliklerin enine kesitleri eşkenar yamuk şeklinde olup 2-3 cm kalınlıkta, yemleme genişliği 20-25 cm ve yerden yükseklikleri 40-50 cm arasındadır. Bazı ağıllarda kuru otun verilmesi için sabit yemliklerin üst kısımlarında meyilli olarak yerleştirilmiş parmaklıklar vardır. Yemliklerin yemleme genişliği yetersiz olup, kesif yem ve kuru otun birlikte verilebilceği kombine yemlikler önerilebilir. -Ağılların 15'inde kuzular için ağıl dinlenme alanında ayrılmış bölümlerden, 7'sinde ise ağıl dinlenme yerine bitişik ayrı yapılardan yararlanılmaktadır. Gebe ve hasta koyunlar kuzular bölmesinde, koçlar ise koyunlar ile birlikte ağıl dinlenme yerinde barındırılmaktadır. İşletmelerin hiçbirisinde ayak yıkama havuzu ve banyo havuzu yoktur. - Ağılların yapımında kullanılan yapı malzemeleri taş, tuğla, briket, ahşap, kuru ot, geçirimsiz toprak ve alüminyum saç olarak sıralanabilir. Ağıllarda temel derinliği 50-80 cm, kalınlığı ise 50-90 cm arasında olup taş malzemeden yapılmıştır. Taşıyıcı duvarların yapımında taş ve tuğla, kalkan duvarlarda ise briket kullanılmıştır. Duvarların örülmesinde çimento takviyeli kireç harcı kullanılmıştır. -İncelenen ağıllarda çatı örtü şekilleri birinde beşik çatı, 12'sinde tek eğimli sundurma çatı ve 9'unda ise balık sırtı çatı örtüsü şeklindedir. Balık sırtı çatı örtüsüne sahip ağıllarda örtüyü oluşturan toprak kalınlığı 10-30 cm arasındadır. Geçirgenliği azaltmak için toprağın alt kısmına kuru ot da yerleştirilmiştir. Tek eğimli sundurma çatı ve beşik çatılı ağıllarda çatı örtüsü alüminyum saç ile kapatılmıştır. Bu ağıllarda tavan vardır. Balık sırtı çatılı ağıllarda çatı aksamında gereğinden fazla ahşap ve kereste kullanılmıştır. Bu nedenle yörede yapılacak ağıllarda çatı yükünün ağıl taşıyıcı duvarları ile taşındığı asma çatı yapılması önerilir. - Ağıllarda kapı genişlikleri 100-175 cm, yükseklikleri ise 150-220 cm arasında değişmektedir. Araştırma yöresinin soğuk bölgede bulunmasından dolayı ağılların yüksek olması ısı kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle ağıl yüksekliklerinin yöreİİİ için 300 cm'den fazla olmaması önerilir. - Ağılların tümü doğal havalandırma ile havalandırılmaktadır. Hava giriş açıklıkları bulunmamaktadır. Hava girişi kapı ve pencerelerden olmaktadır. Pencereler tek camlı olup, soğuk dönemlerde naylon, plastik vb. malzemelerle kapatılmaktadır. Havalandırma bacası 19 ağılda vardır. 2 ağılda ise çatıdaki pencereler havalandırma bacası görevi de yapmaktadır. Havalandırma bacası ebatları 15x15 cm2 ile 70 x 70 cm2 arasında değişmektedir. Ağıllarda mevcut havalandırma bacası alanları ile geçiş mevsimleri için gerekli olan havalandırma bacası alanının karşılaştırılması sonucunda 9 ağılda yeterli 13 ağılda ise yetersiz olduğu bulunmuştur. Havalandırmanın yetersiz olduğu ağıllarda yapı elemanları yüzeyinde nem yoğunlaşması olduğu gözlenmiştir, incelenen ağılların 6'smda birer haftalık sıcaklık ve bağıl nem ölçümleri sonucunda 6 ağılda da bağıl nem % 80'in üzerinde bulunmuştur. Yüksek bağıl nem havalandırmanın yetersiz olduğunu göstermektedir. Ağıllarda ısı ve nem dengesi hesaplamaları yapılmış ve 830-7920 kcal/h ısı açığı oluştuğu belirlenmiştir. Bu ısı açığının kapatılabilmesi için kapı, pencere, tavan ve duvar gibi yapı elemanlarının yalıtılması gerektiği kabul edilerek yapılan hesaplamalarda ağılların 16'sında ısı dengesi sağlanmış, 6'sında ise ısı dengesi kurulamamıştır. Isı dengesinin kurulmamasının nedenleri ağıllarda hayvan sıklığının az olması ve ağıl yüksekliklerinin yöre için önerilenden fazla olmasıdır. - incelenen ağıllarda ışıklandırma için pencereler bulunmakta olup, duvarlara ve bazı ağıllarda çatıya yerleştirilmiştir. Pencere ebatları 40 x 40 cm2 ile 100 x 150 cm2 arasında değişmektedir. Işıklandırma yüzeyi toplam alanının ağıl faydalı taban alanına oranı, incelenen ağıllarda % 0.34-6.7 arasındadır. Ağılların 11'inde bu oran % 3'ün üzerindedir.. Araştırma yöresi için önerilebilecek ağıl planları hazırlanarak araştırmanın sonunda verilmiştir. - Bu çalışmanın ağıl planlaması ve yapımı konusunda yapılacak olan araştırma ve hizmetlere ışık tutması ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY This study was made in 22 enterprises located in the Erzurum province, whose only means of subsistence is stock breeding, especially sheep beeping and which are given intensive credits in various areas by the Erzurum branch of Ziraat Bankası. This study was realized in order to find out the planning problems, deficiencies and improvement facilities of the investigated sheep-brans and to prepare the plans that can be proposed. Data about the bams were obtained through measurements, sketches, inquiries, observations and photographs. The results of the research are summarized as follows: - The investigated sheep barns can be evaluated in two groups as the ones in the farmstead of the enterprise and the ones somewhere outside the enterprise. In 1 0 of these enterprises the sheep barn is attached to the other buildings while in 8 it is detached, though it is still in the farmstead, in only one of the enterprises the barn is completely seperate and located some other place. The distances between the sheep barns outside the farmstead and the dwelling places vary from 30 to 1 00 m. - All the investigated barns are used only for sheep farming and were built in confined type. Open-front sheep barn do not exist in the region. Climatic conditions of the region and the economic facilities of enterprises have been influented in the use of confined type barn system. -Apart from the resting area, the barns do not have some necessary units like milking room, shearing area, yard and feed storage room. Feeding is done in the resting area while shearing is carried out in the service yard or in the resting area. When a comparison was made between the existing resting areas and the necessary area, it was found that only one enterprise has sufficient, 12 have insuffucient and 9 have more than enough resting area. -The floors of all the barns are rammed earth. All the enterprises have strow-shed. Hay is stored in a suitable part of the service yard or on the roofs of the buildings of the enterprise and grain feed is in strow-shed. ı- Fixed and portable wooden bunks are used for feeding in the barns. Portable bunks are in the shape of trapezoid about 2-3 cm thick and about 40-50 cm high from the ground, their feeding width is about 20-25 cm. In some barns, there are slopping gratings placed over the fixed bunks for giving dry grass. Feeding width of feeders in insufficiend and combined hay-grain feeders can be proposed. -In 15 of the barns, creep in the resting area are used for lambs while in