Dadaşkent toplu konut yerleşim bölgesinin Erzurum hava kalitesine katkısı
- Tez No: 24542
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZMİ TOPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada Erzurum'da kurulmakta olan DTKB'nin, Erzurum'daki hava kalitesine katkısı incelenmiştir. Bu amaçla 5 ayrı yakıta ait değerler ve kış sezonu için uzun yıllar ortalaması aylık meteorolojik veriler kullanılarak, SO ve duman konsantrasyonları Gauss Dağılım Modeli esas alınarak basic dilinde hazırlanan bir bilgisayar programı yardımı ile hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre DTKB'nin Erzurum hava kalitesine olumsuz katkı değeri; yakıt tUrUne göre SO cinsinden en fazla % 2.6 olduğu ve bu yerleşim biriminin kirlilik katkı değerlerinin Erzurum hava kalitesi Üzerinde fazla etkili olmadığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca en iyi yakıt tUrU olarak; sıvı yakıtlar için fuel-oil no:6 ve katı yakıtlar için ise Sutkans yada Ba 1 kaya linyitleri öneri lmiştir.
Özet (Çeviri)
1 1 SUMMARY In this study, the influence of DTKB, that is being established in Erzurum, to Erzurum air quality was investigated. For this purpose, by using amounts of five different fossils-fuels and for winter season mean montly meteorological values for long years SO and smoke - concentrations were calculated based on Gauss Dispersion Model by means of a computure programme written in basic language. Depending on fuel type, the value of negative effect of DTKB to Erzurum air quality is at most 2.6 % over SO value. As a result it can be said that the pollution influence value of DTKB has no more effect on Erzurum air quality. In addition to this fuel-oil tnu:6) for liquid fuels and SUtkans or Balkaya lignite for solid fuels have been suggested as the best fuel type.