Interactive visualizaton of heterogeneous social networks using glyphs
Heterojen sosyal ağların glifler aracılığıyla etkileşimli olarak görselleştirilmesi
  1. Tez No: 245420
  2. Yazar: MERVE ÇAYLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM BALCISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yeni veri setlerine ulaşmanın son zamanlarda daha müsait olması nedeniyle, heterojen sosyal ağlarının görselleştirilmesine yönelik talep de artmaktadır. Mevcut görselleştirme araçları ise heterojen ağların görselleştirilmesinde ortaya çıkan çeşitli düğüm ve bağ tiplerinden oluşan ağın topolojisini okumanın kompleksleşmesi problemi için özel bir yöntem sunmamaktadır. Bu problemi çözebilmek amacıyla, heterojen ağların içerdiği çok değişkenli bilgiyi iletebilmek için, düğüm-bağ diyagramları içinde glifleri kullanarak yeni bir görselleştirme yöntemi sunuyoruz. Bu sayede topolojik bilgiyi bağllantı bilgisini kaybetmeden görsel olarak yeniden organize etme imkanı sağlamayı amaçlıyoruz. Bunun yanısıra, çeşitli etkileşim yöntemleri ile analiste yeniden organizasyon süreci için kontrol sağlıyoruz. Son olarak, InfoVis 2008 veri seti üzerinde yapılan örnek bir durum çalışmasının sonuçlarını sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
There is a growing need for visualizing heterogeneous social networks as new data sets become available. However, the existing visualization tools do not address the challenge of reading topological information introduced by heterogeneous node and link types. To resolve this issue, we introduce glyphs to node-link diagrams to conveniently represent the multivariate nature of heterogeneous node and link types. This provides the opportunity to visually reorganize topological information of the heterogeneous social networks without losing connectivity information. Moreover, a set of interaction techniques are provided to the analyst to give total control over the reorganization process. Finally, a case study is presented to using InfoVis 2008 data set to show the exploration process.