Metal plastik birleştirmelerde ara yüzey incelemesi
Metal plastic interface
  1. Tez No: 245425
  2. Yazar: ŞENER MARANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. SELÇUK ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada bir plastik malzeme olan EPDM (Ethylene-Proplylene-Diene terpolimer) kauçuğun metale yapışma mukavemetine, değişik yüzey kalitelerinin ve değişik yapıştırıcı cinslerinin yapışmaya olan etkisi araştırılmıştır. Farklı dolgu oranlarında üretilen birbirinden farklı 5 tip EPDM kauçuğunun içinden belirlenen bir tanesi ile metal ve kauçuk birleştirmenin çekme, kayma ve kopma gerilemeleri hesaplanmıştır. İncelenecek yapıştırma yüzey durumları metalin yüzeyinde yapılan farklı taşlama ve talaş alma yöntemleri ile elde edilmiştir. Yüzey pürüzlülükleri değiştirilen metal numuneler çeşitli yapıştırıcılarla kauçuğa yapıştırılmış ve yapışma mukavemetleri tespit edilmiştir. Ayrıca mukavemetlerin farklılığının tespit edilebilmesi açısından kauçuk kauçukla, metal metalle ve metal alüminyumla yapıştırılarak aynı cins yapıştırıcıların farklı tip malzemelerdeki etkileri de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The investigation of EPDM was completed including the strength determination of the bond between EPDM and the metal specimen , its behavior agains the roughness of metal surfaces and the interaction with different types of adhesives.Fıve different EPDM have been subjected to the following measurements, compression, hardness and density.The results of these measurements revealed the most appropriate EPDM.The surface roughness of various metal specimens, which were sandblasted within specific time periods, were interacted with EPDM using various type of adhesives .