Kutu mobilyalarda kullanılan bazı modüler bağlantı elemanlarının direnç özelliklerinin belirlenmesi
Determination of strength properties of some moduler joining elements used in case furnitures
- Tez No: 199800
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYHAN ÖZÇİFÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, kutu mobilyalarda bazı modüler bağlantı elemanları ile yapılan köşebirleştirmelerin diyagonal basınç ve diyagonal çekme dirençlerini belirlemek amacıylayapılmıştır. Bu maksatla Doğu kayını (Fagus Orientalis L.), sarıçam (Pinus Sylvestris L.),MDF lam ve suntalam kullanılarak elde edilen köşe birleştirmelere TS 5913 standardınauygun olarak diyagonal basınç ve diyagonal çekme testi uygulanmıştır. Deneyörneklerinde meydana gelen deformasyon (açılma-daralma) miktarı bilgisayar ortamındaSonlu Elemanlar Metodu (SEM) (ANSYS Multiphysics) ile analiz edilerek teorikmodelleme yapılmıştır. Karşılaştırmalar sonucunda uygulamalı deneylerden elde edilendeformasyon miktarının, teorik modelleme ile uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. Buna göre,hem SEM' de hem de basınç ve çekme deneylerinin birleşme noktalarında oluşan açılmamiktarı yaklaşık 2,3-3,5 mm ölçülmüştür. Sonuç olarak; en yüksek basınç direnci Doğukayınından üretilen çift çektirmeli bağlantı elemanında (1530,61 N); en düşük,suntalamdan üretilen kendinden plastik dübelli metal minifiks bağlantı elemanında (117,87N) elde edilmiştir. En yüksek çekme direnci, Doğu kayınından üretilen çift çektirmelibağlantı elemanında (2668,92 N); en düşük, suntalamdan üretilen kendinden plastik dübellimetal minifiks bağlantı elemanında (316,66 N) elde edilmiştir. Mekanik bağlantıelemanları ile yapılan köşe birleştirmelerde çift çektirmeli bağlantı elemanı avantajsağlayabilir.Anahtar Sözcükler : Sonlu Elemanlar Metodu (SEM), Bağlantı Elemanları, KutuMobilya, Köşe Birleştirmeler, Diyagonal Basınç ve DiyagonalÇekme Direnci.
Özet (Çeviri)
This research was done to determine strengths of corner joinings diagonal compression anddiagonal tension on case furniture. For this purpose, Eastern beech (Fagus Orientalis L.),Scots pine (Pinus Sylvestris L.), MDF lam and fiberboard was used to apply the cornerjoints according to TS 5913 standards in order to measure diagonal compression anddiagonal tension. Theoretic modelling was done by analyzing the samples of joint points ofthe experiment with finite element method (FEM) programme with the results ofcomparisons, applicated experiments were suitable with teoric modelling or observed thathigher scares. According to this, the amount of deformation was determined as 2.5-3.5 mmboth FEM and applying tests for tension and compression strength tests. In conclusion; thehighest compression strength was determined on jointing element of doubled pulledEastern beech (1530.61 N), the lowest compression strength was determined on metalminifix joint element with plastic peg on fiberboard (117.87 N), the highest tensionstrength was determined on double pulling joint element of Eastern beech (2668.92 N) andthe lowest tension strength was determined on metal minifix joint element with plastic pegon fiberboard (316.66 N). Joining corners which was done with mechanic joint elements,double pulling joint element may have on advantage to joint corners. In conclusion,between the values of theoretic results and applied laboratory results are supported oneanother. It could be paid attention to the structural form of wood material in the futurestudies.Key Words : Finite Element Method (FEM), Joining Elements, Case Furniture,Corner Joints, Diagonal Pressure and Diagonal Tension Strength.