Sürtünme kaynağıyla birleştirilmiş paslanmaz çelik ve bakır parçaların kaynak bölgesi özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the welding zone properties of stainless steel and copper parts joined with friction welding
- Tez No: 245439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Uygulamada malzeme maliyetlerini azaltmak, korozif ortamlarda çalışan parçaların ömürlerini uzatmak vb. sebeplerden dolayı farklı malzemelerin kullanıldığı parçalar tercih edilmektedir. Farklı malzemelerden oluşan parçaları imal etme yöntemlerinden biri de termal özelliklerinin farklı olmasından dolayı kaynak edilmesi güç olmasına rağmen bu malzemeleri sürtünme kaynak yöntemiyle birleştirmektir. Sürtünme kaynak yöntemi, parçalara ısı uygulanmadığı için hem parçaların distorsiyona uğramasına engel olur hem de malzeme ve enerji tasarrufu sağlar.Sunulan tezde, ostenitik paslanmaz çelik ve bakır malzemeler sürtünme kaynağıyla birleştirilmiş ve optimum parametreler elde edilmiştir. Optimum parametrelerde birleştirilen deney parçalarının çekme dayanımları elde edilmiş, birleştirmeler ile orijinal malzemelerin çekme dayanımları karşılaştırılmıştır. Daha sonra, birleştirmelere mikroyapı ve Energy Dispersive X-Ray (EDX) analizleri ve sertlik incelemeleri yapılmış ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
To decrease the material costs in application, parts combining different materials are preferred according to such reasons like extending lifetimes of working materials in the corrosion environments. One of the methods of producing dissimilar material components is to join these materials with friction welding method although welding is difficult with different thermal features. Friction welding method both prevents material distortion and supplies material and energy saving for not applying heat to materials.This thesis, austenitic-stainless steel and copper materials were joined by friction welding and the optimum parameters were obtained. Experimental parts joined in the optimum parameters were obtained by tensile strengths. In addition, tensile strengths of base materials were compared with those of the joints. Then, microstructure, energy dispersive X-ray (EDX) analysis and hardness examinations were done in the joints and obtained results were commented.