Kurşun geçirmez cam üretim sürecinin incelenmesi
Observing of safety glass production's process
  1. Tez No: 245440
  2. Yazar: UMUT KANTUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM S. ÇETİNARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde silahlı saldırılardan korunmak için çeşitli yollar vardır. Bunların içinde en zararsız olanları şüphesiz karşı tarafa zarar vermeden kendini korumaktır.Kişilerin kendini koruma yollarının başında da araçlarını veya yaşam alanlarını silahlı saldırılara karşı mukavemetli elemanlar ile kaplamaları gelmektedir. Bu elemanlardan bir tanesi olan güvenlik camları, çarpma, patlama, kırılma sırasında küçük ama zararsız parçalara ayrılan, ancak çerçesi içinde kalarak dağılmayan camlardır. Bu özelliklerin sağlanabilmesi için lamine camlar en doğru çözüm gibi görünmektedir. PVB (Polivinil bütiral) veya polikarbonat ara katmanlı laminasyonlu birleşimler olan bu camlar kırılsa dahi çerçevesinin içinde, birarada kalarak etrafa dağılan tehlikeli parçalar olmaktan çıkar. Ancak her lamine camın darbe ve patlamalara karşı dayanıklı olduğu söylenemez. Bu aşamada birleşim katmanlarının fiziksel özellikleri ve kalınlıkları, bitmiş ürünün çerçevesi ile ilişkisi önem kazanmaktadır.Bu çalışma, kurşun geçirmez camların üretim prosesi ve kurşun geçirmez camların balistik testler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays there are several ways to defend from armed attack. Harmless methods in these ways defend yourself with giving any damage to other side.At the top of defending oneself, one should cover one?s habitat and vehicular with resisting components to save from armed attack. The resisting component which is called security glass goes to small and harmless pieces at crashing, exploding and breaking; however it saves the position and doesn?t disperse. The best solution for providing these properties is lamine glass. This glass is a combination with lamination of PVB or polycarbonate and if it is broken, pieces of glass don?t go out of the area and don?t be dangerous. Nevertheless, we cannot say that every lamine glass is resistant to strokes and explosions. In this stage, the relationship between finished production?s frame, the physical properties and thicknesses of combination layers are very important.This study is investigated the production project of bulletproof glasses and ballistic tests of bulletproof glasses.