Farklı yetiştirme ortamlarının serada yatiştirilen domateste bitki gelişmesi, verim ve kaliteye olan etkileri
  1. Tez No: 24547
  2. Yazar: AYHAN ZÜLKADİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışma Atatürk üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait, boyu 30 m, eni 10 m ve yan yükseklimi 2.5 m olan otomatik ısıtma sistemine sahip cam serada 1991-1992 yılları arasında yürütülmüştür. Bu araştırma, ülkemiz seralarında toprağa alternatif olarak kullanılabilecek en uygun materyalleri belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada bitki materyali olarak, Vilmorin tohumculuk firmasından temin edilen Kyndia Fİ domates çeşidi kullanılmıştır. Araştırmada, torba kültürü olarak isimlendirilen yetiştirme sistemi uygulanmıştır. Her bir bitki için 15 1 hacminde ortam kullanılmış ve bitkiler 70 cm sıra arası, 40 cm sıra üzeri mesafeleri ile dikilmişlerdir. Kontrol olarak %100 toprak ortamı kullanılmıştır. Araştırmada torf gibi organik kaynaklı, perlit, kum, Volkan tüfü gibi inorganik kaynaklı materyaller tek, ikili veya üçlü karışımlar halinde kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ortamlar; (1) %100 toprak, (2) %100 perlit, (3) %100 torf, (4) %100 kum, (5) %100 Volkan tüfü, (6) *50 perlit +%50 torf, (7) %50 perlit + %50 kum, (8) %50 perlit + $50 Volkan tüfü, (9) 5fc5Û Volkan tüfü +%50 kum, (10) $50 Volkan tüfü + 5&50 torf, (11) %50 Volkan tüfü + %25 perlit +%25 torf ve (12) %B0 Volkan tüfü + %10 perlit + %10 torf tur. Tohum ekimi, 26/11/ 1991 tarihinde, şaşırtma ise 15/12/ 1991 tarihinde 11 hacimli saksılara yapılmıştır. Fideler, 5-6 gerçek yaprağa sahip oldukları 13/1/1992 tarihinde yetiştirme ortamlarına dikilmişlerdir. Bitkiler günlük olarak makro ve mikro tüm besin elementlerini içeren, tam besin eriyiği ile beslenmişlerdir. Besin solüsyonunun hazırlanmasında PETERS firmasının damla sulama sisteminde kullanılmak üzere özel olarak formüle etmiş olduğu M-77 Professional gübreleri kullanılmıştır. Sulama ile gübreleme işlemleri, bitkilerin gelişme dönemi ve yetiştirme mevsinleri dikkate alınarak,ii üretici firmanın önerileri doğrultusunda yapılmıştır. Fide dikiminden meyvelerin ilk fındıklama dönemine kadar 10-30- 20 gübre serisi, fındıklama döneminden ilk hasada kadar 20- 10-20 serisi ve ilk hasattan itibaren de 15-10-30 gübre serisi uygulanmıştır. Denemede, bitkilerin gövde kalınlığı, çiçek salkımları arasındaki yaprak sayıları, toplam ürün, pazarlanabilir ürün, pazarlanabilir meyve sayısı, ortalama meyve ağırlığı, pazarlanabilir meyvelerin sınıflandırılması ve meyvelerin kalitelerini belirlemek amacıyla, meyvelerin içermiş oldukları Vitamin-C değerleri, suda çözünebilir toplam kuru madde, meyve suyunda titre edilebilir asit miktarları ve meyve suyunun pH'sı gibi faktörler üzerinde durulmuştur. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar şu şekilde özetlenebilir. 1. Araştırma sonucunda, toplam verim yönünden ortamlar arasında önemli farklılık tespit edilmiş olup, en fazla toplam ürün %80 Volkan tüfü + %10 perlit + $10 torf karışımından elde edilmiştir. Bu ortam, kontrol ortamı olan &100 toprak ortamına göre * 28.5 oranında ürün artışı sağlamıştır. 2. Araştırma sonunda en fazla pazarlanabilir ürünü, % 80 volkan tüfü + %10 perlit + %10 torf karışımı vermiştir. Bu ortam, pazarlanabilir ürün bakımından kontrol ortamı olan %100 toprak ortamına göre %33 oranında ürün artışı sağlamıştır. 3. En fazla pazarlanabilir meyve sayısı, %80 volkan tüfü + %10 perlit + %10 torf ortamından elde edilmiş, bunu ise %50 volkan tüfü + %25 perlit + %25 torf karışımı izlemiştir. 4. En yüksek ortalama meyve ağırlığı, %100 kum ortamında bulunurken, en düşük meyve ağırlığı %50 perlit + %50 volkan tüfü ortamında belirlemiştir. 5. Pazarlanabilir ürünlerin sınıflandırmasında, I. ve III. sınıf meyveler yönünden ortamlar arasında önemli bir farklılık olmamıştır. En fazla II. sınıf meyve %50 perlit +İİİ %50 volkan tüfü ve %80 volkan tüfü + %10 perlit + %10 torf ortamından elde edilmiştir.En yüksek Ürünleri veren %80 volkan tüfü + %10 perlit + %10 torf ortama, I. ve II. sınıf meyvelerde de en yüksek delerleri vermiştir. 6. Gövde kalınlığı bakımından ortamlar arasında önemli farklılıklar bulunmuştur. En kalın gövdeye sahip bitkile %100 torf ortamından elde edilirken, en ince gövdeye sahip bitkiler ise %100 volkan tüfü ortamından elde edilmiştir. 7.Ortamlar arasında çiçek salkımları arasındaki yaprak sayıları bakımından önemli bir farklılık tespit edilememiştir. 8.Ortamlar arasında, meyve kalitesi bakımından farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. En yüksek Vitamin-C değerini %100 perlit ortamı vermiştir. 9.Ortamların su tutma kapasitelerinin farklı olması sonucu. Suda Çözünebilir Toplam Kuru Maddede de faklılıklar ortaya çıkmıştır.En yüksek kuru madde değeri %100 torf ortamından elde edilirken, en düşük kuru maddeyi %50 Volkan tüfü + %50 kum ortamı vermiştir. 10.Titre edilebilir asitlik değeri en yüksek, 0.906 g/100 mi ile %100 kum ortamında tepit edilirken, en düşük asitlik değeri, 0.693 g/100 mi ile %50 perlit + %50 Volkan tüfü karışımında belirlenmiştir. 11.Meyve sularında en yüksek pH derecesi 4.82 ile %50 perlit + %50 volkan tüfü karışımında belirlenmiş, en düşük pH derecesi ise 4.72 ile %100 kum ortamında olmuştur. 12.Araştırma sonucunda, ortamların tek başına kullanılması yerine, karışımlar halinde kullanılmasının daha uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
İV SUMMARY Thı.s «tudy has" been. carried out at the University of Atatürk Collag© of Agriculture Depertment of Horticulture, betweening in greenhouse condition, between 1991-92. in the glass-greenhouse which was 30 m. long, 10 m. wide and which was 2.5 m. high and has automatic heating system. This study has been carried out in order to find out the best materials that could be used alternative to soil in the greenhouses in our country. in this reaearch tomatoes.cultivars Kyndia Fj. obtained from Vilmorin Seed Company has been used as plant material. in the study the growing system named bağ culture has been applied. For every plant 15 l. growing medium have been used and the seeds have been planted 40 cm apart in rows 70 cm apart. 100 percent soil has been used as control. in the study, organic materials such as peat, and inorganic materials such as perlit, sand and volcanic ash have been used. The growing medium consited of (1) 100 % soil, (2) 100 % perlit, (3) 100 % peat, (4) 100 % sand. (5) 100 % volcanic ash. (6) 50 % perlit -f 50 % peat. (7) 50 % perlit + 50 % sand, (8) 50 % perlit -ı- 50 % volcanic ash, (9) 50 % volcanic ash + 50 % sand. (10) 50 % volcanic ash + 50 % peat, (11) 50 % volcanic ash + 25 % perlit + 25 % peat and (12) 80 % volcanic ash + 10 % perlit + 10 % torf. Seeds was sovm on November 26,1991, and seedlins trans planted in to the vases of l l volume, on December 15, 1991. Seedlings vere tafcen to growing environment on January 13, 1992 when they had 5-6 real leaves.V The seedlings vere grown on ful l strenght solution, including ali macro and micro nutrient elements. in preparation of nutrient solution M-77 professional fertilizers, specially formalized to be used in drop- watering system by PETERS Company, have been used. Watering and fertilizing were carried out in accordance with the company suggestion taken in to account the grovring period and seasons of the plants. On 10-30-20 pertilizing series from seedling to fruit setting 20-10- 20 series from fruit settings to first harvests, 15-10-30 fertilising series from the beginnig of the first harvest have been applied. in the research in order to determine the body thickness of plants, the number of leaves among flowers, total product, marketable product, total marketable fruit. avarage fruit weight, classification of marketable fruit and deterrnination of the quality of fruit, the focus of attention was on ascorbic acid values that the fruit included, soluable total dry matter, acid amounta titrible in fruit cuice and pH of fruit cuice. The result obtained from this study are as follws. 1.As a result of the study considerable differences among the growing medium concerling the total production has been taken from the mixture of 80 % volcanic ash + 10 % perlit + 10 % peat. This medium provided 28.5 % more product compared with 100 % soil that wes the control. 2.The result at the study proved that the best market^b] product was taken from the mixture of 80 % volcanic ash + 10 % perlit -t- 10 % peat. This medium provided 33.7 % more increase in product copared with 100 % soil that was the control medium.Vİ 3.The best marketable fruit number was taken frora the medium including 80 % volcanic ash + 10 % perlit + 10 % peat and this was followed by that of the mixture of 50 % volcanic ash + 25 % perlit + 25 % peat. 4.The highest avarage fruit weight was obtained from 100 % sand substrate, the lowest fruit weight f rom the substrate of 50 % perlit + %0 % volcanic ash. 5.in the clssif ication of the marketabke product no significant differences were realized from the point of first and third class fruit. The most second class fruit was taken from the mixture of 50 % perlit + 50 % volcanic ash and 80 % volcanic ash + 10 % perlit + 10 % peat. 80 % volcanic ash -f 10 % perlit + 10 % peat mixture that 1 provided the most production, also provided the most fertility in the first and second class fruit. 6.Significant differences among the substrates have been found concerning stem thickness. While plants having the thickest stam ^ere obtained from 100 % peat substrate, plants having the thinnest stem were obtained from 100 % volcanic ash substrate. %. 7.No significant differences concerning the number of leaves among flowers vere found. 8.The differences in fruit quality among the substrates were noted. The highest ascorbic acid value was obtained from 100 % perlit substrate. t 9. Since the capacities of the substrates to keep water vere different, differences were noticed in total dry matter that was soluable in water. While the highest dry matter value was obtained from 100 % peat substrate, theVİİ lowest dry matter was taken from 50 % volcanic ash + 50 % sand mixture. 10.While the titrable acid value was noticad as th© highest in 0.906 g/100 mi and 100 % sand substrate, the lowest acit value was found in. 0.693 g/100 mi and 50 % perlit + 50 % volcanic ash mixture. 11.The highest pH degree in fruit vrater was noted in the mixture of 4.82 and 50 % perlit + 50 % volcanic ash, the lowest pH degree was in 4.72 and 100 % sand substrate. 12.The resuts of the study showed that it was better to use the substrates as mixtures instead of using them öne by öne. ^