Organik ve inorganik kökenli bazı ortamların serada topraksız yetiştiricilikte kullanılabilirliği ile domates, biber, patlıcan'da bitki gelişmesi verim erkencilik ve kalite üzerine etkileri
- Tez No: 33912
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ABAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
ÖZ Araştırmada Türkiye kökenli Organik ve inorganik (torf, MKA, ÜVT. YVT ve kum ) bazı substratların serada topraksız yetiştiricilikte kullanılabilirliği ile, domates, biber ve patlıcan da bitki gelişmesi, verim, erkencilik ve kalite üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 1989-1992 yılları arasında domates, biber ve patlıcan türlerinde denemeler yapılmıştır. Söz konusu ortamlar önce yalın şekilde kaya yünü ve toprakla karşılaştırmalı olarak üç sebze tülünde denenmiş; daha sonra ise seçilen en iyi malzemeler değişik oranlarda karıştırılarak en uygun karışım araştırılmaya çalışılmıştır. l389-I990 yetiştirme döneminde yapılan ön denemede, incelenen substrat materyali ayrı ayrı yatık torba kültürü ve tekne sistemleri içinde denenmiştir. Bu denemede torba ve tekne yöntemleri arasında önemli bir farklılık görülmediği için daha sonraki yi l icada, yapılan ana denemelerde tekne kültürüne göre daha ekonomik ve pratik oluşu nedeniyle torba kültürü uygulanmıştır. Ana denemenin ikincisi 1991- 1992 yılında kurulmuş ve bu denemede bitki türü olarak yalnız domates seçilmiştir ilk denemede olumlu sonuç veren üç substrat (ÜVT, Torf, MKA) materyal i n i n değişik oranlarda karışımları ile yapılan son yıl denemesinde uygun karışım saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmada farklı substrat malzemeleri ve karışımlarının verim ve verimin sezon içindeki dağılışı, ürün kalitesi (meyve ağırlığı, çapı, kalite sınıfı, 3CKM % C vitamini, dsitlık, pH). bitki büyüme ve gelişmesi üzerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca peıyodık yaprak analizleri yapılarak, bitkilerin beslenme durumları (N, P, K, Ca, Mg, Fe, Zn, Cu, Mn) araştırılmıştır Araştırma bulgulara yerli substrât malzemelerinin kullanılabilecek nitelikte olduğunu göstermiştir. Bunların içinde bazılarının kaya yününe eşdeğer sonuç verdikleri saptanmıştır, özel i iki e Bol u ili kâysfâklı Torf ile MKA malzemelerinden domates, patlıcan ve biber türlerinde en-XXIII- yüksek verim alınmıştır. Ayrıca, domates türünde yapılan karışım denemelerinde de Torf, ÜVT ve MKA malzemelerinin eşit oranlarda ikili ve üçlü karışımları da yalın olarak kullanılmalarından daha iyi bulunmuştur. Topraksız yetiştiricilikte domateste 26.5 kg/m2 'ye, biberde 7.5 kg/m2' ye. patlıcanda ise 13.3 kg/m2 * ye ulaşan verimler- elde edilmiştir. Buna karşılık toprak üzerinde yetiştirici likte benzer koşullarda domatesten 15.8 - 25.0 kg/m2, biberden 6.7 kg/m2, patlıcandan 13.6 kg/m2 verim alınmış tır. Toprak üzerinde ve topraksız kül tülde yetiştirilen ürünlerin kaliteleri arasında çok önemli farklılıklar bul unmamıştır. Denemeler sırasında sezon boyunca yapılan yaprak ana lizleri sonuçları, topraksız kültürde yetiştirilen bitki lerin beslenme açısından önemli bir sorunları olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
-XXIV- ABSTRACT In this study some organic and inorganic substrates orjiginated in Turkey were used to determine their adaptability to soilless culture in greenhouse vegateble growing. The effects of the substrates on the plant development, yield, eafiiness and quality of tomato, pepper and eggplant were investigated between in 1989-1992. The substrates were compared with rockwool and soil using tomato, pepper and eggplant and then the best substrates were mixed at various ratios in order to find out the best mixtures. The substrates were used both in hoi isantal bag and in trough culture system were used in the preliminary experi ment. Although there was not any significiant differences between these two culture system, horizontal bag culture wei e more economical and practical which us used in the remaining of this study. In the second year's experiment only tomatoe was used in the substrates (VT. SMC and p'eat) which were determined as the best substrates in the first year experiment were mixed at various ratios in the second yeai experiment to find out the best mixture. i The effects of pure subs ti ates. and substrates mixture on yield, distribution ox yield into the growing season, quality ( fruit weight,.caliper. guality class. total soluble solid content..Vitamin C content, acidity and phi) and plant development were investigated. Furthermore the nutrition status of the plants (N, P, K, Ca, Mg, Fe. Mn, Zn. Cu } were periodically determined by means of leaf analysis. The substrates were proved to be suitable for soilless culture, even some of them gave as good resul t in vegateble growing as ruckwO'.-!. The highest yieid with Tomatoes. Pepper and Eggplants were obtained fıoıu on the peat (from Bolu province) and SMC substrates. Also, the equal mixture of-XXV- the substrates (peat.VT and SMC) gave better results than pure substrates. In the soilless culture, the yields reached to 26.5 kg/m2 in tomato, 7.5 kg/m* in pepper and 13.3 kg/m2 in eggplant however, on controls (on soil) the yield was between 15.8-25 kg/m2 in tomato. 6.7 kg/m2 in peper and 13.6 kg/m2 in eggplant. The fruits qualities in soilless culture and on controls (on soil) did not differ at all. According to leaf analysis results, the plants which grew in the soilless culture did not have any problem concerning nutrition deficiencies.