Sera koşullarında bazaltik tüf, andezitik tüf ve torf ortamlarının domates bitkisinin verim ve kalitesine etkisi
The effect of basaltic tuff, andesitic tuff and torf on yield and quality of tomato under greenhouse conditions
  1. Tez No: 135645
  2. Yazar: HAFİZE YÜZGÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMALİ KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de bulunan farklı organik ve inorganik kökenli topraksız yetiştirme ortamlarının serada yetiştirilen domateste verim, erkencilik ve kalite parametreleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 2000-2002 yıllan arasında yürütülmüştür. Denemede dört farklı sübstrat (bazaltik tüf, andezitik tüf, torf ve toprak) ve bunların değişik oranlarda karışımı yetiştirme ortamı olarak kullanılmıştır. Araştırmada, sözü edilen 5 farklı ortam üzerinde yetiştirilen domates bitkisinin verim ve verimin sezon içindeki dağılışı, ürün kalitesi (meyve ağırlığı, meyve çapı), bitki büyüme ve gelişmesi (bitki kök boğaz çapı, ana gövde çapı, kök ağırlığı) üzerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca periyodik aralıklarla alman yapraklar analiz edilerek N, P, K, Fe, Zn ve Mn içerikleri belirlenmiştir. Araştırma sonuçlan, yerli sübstrat malzemelerinin topraksız yetiştirme ortamı olarak kullanılabileceğim göstermiştir. En yüksek verim 31.2 kg/m2 ile substratlann karışımından elde edilen ortamda belirlenmiştir. Buna karşılık en düşük verim değeri 20.7 kg/m2 ile toprak varyantından elde edilmiştir. Elde edilen değerler erkencilik yönünden incelendiğinde bazaltik tüf ve sübstrat karışımı varyantlan önemli düzeyde erkencilik sağlamışlardır. Kalite parametreleri yönünden varyantlar incelendiğinde sübstrat karışımı varyantında diğer varyantlara oranla daha kaliteli, iri ve homojen meyveler elde edildiği görülmüştür. Üretim dönemi boyunca yapılan yaprak analizleri sonuçlan, tüm yetiştirme ortamlarının yerli topraktan daha iyi sonuçlar verdiğini ve en iyi sonuçların sırasıyla sübstrat karışımı, bazaltik tüf, torf, andezitik tüf ve topraktan alındığını göstermiştir.Anahtar Kelimeler : Topraksız kültür, bazaltik tüf, andezitik tüf, torf
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the years 2000-2002, in order to determine the effects of different organic and inorganic soilless substrates in Turkey on tomatoes produced in greenhouse environments in terms of yield, earliness and quality parameters. In the experiment, four different substrates (basaltic and andesitic tuff, torf and natural soil) and their mixture in different amounts were used as the growth media. In the study, the yield of the tomato plant grown in these five different substrates and seasonal distribution of the yield, quality parameters (the weight and size of product) and growing characteristics (root diameter, the size and weight of plant) were investigated. Furthermore, the plants' content of N, P, K, Fe, Mn and Zn were determined by analyzing the leafs taken from the plants at regular intervals. The results of experiment showed that substrates materials available in Turkey can be used as soilless growing medias. The highest yield was obtained as 31.2 kg m“2 in the mixture of the substrates. On the other hand, the lowest yield was obtained as 20.7 kg m”2 in the soil variant. The analysis of the values obtained revealed that basaltic tuff and the mixture of substrates variants brought about a significant amount of earliness. The analysis of the variants in relation to quality parameters indicated that more quality, bigger in size, and homogenous fruits were obtained in the substrates mixture variant. The results of the leaf analysis during the production season revealed that all of the growth medias available in Turkey yielded better results than the soil and the best results were obtained in substrates mixture, basaltic tuff, torf, andesitic tuff and soil, respectively. Key Words : Soilles culture, basaltic tuff, andesitic tuff, torf