Balıkesir ilinin kentsel ekolojik özellikleri
The urban ecological characteristics of Balikesir city
- Tez No: 245488
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışma, Balıkesir Kenti'nde bulunan önemli biyotopları tespit etmek, bu biyotop tiplerini çeşitli yönlerden incelemek, kentin imar şeklini, ekolojik ve botanik yönden incelemek ve kentin gelecekte nasıl bir gelişim göstermesi gerektiğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Çalışma sonuçlarına göre, Balıkesir'de 13 biyotop tipi tespit edilmiştir. Bu biyotoplar; Eski Yerleşim Alanları, Sık Yoğunlukta Yerleşim Alanları, Orta Yoğunlukta Yerleşim Alanları, Çok Katlı Modern Yerleşim Alanları, Kamu Binaları, Sanayi Bölgesi, Ulaşım Alanları, Parklar, Açık Alanlar, Mezarlıklar, Akarsular, Ekili Alanlar, Ormanlık ve Çalılık Alanlar olarak tanımlanmıştır. Bu biyotop tiplerinin hemerobi dereceleri tespit edilmiş ve diğer çalışmalarla karşılaştırılmıştır.Balıkesir kentinin urban florası tespit edilerek, bu florada bulunan endemikler, fıtocoğrafik elementler, hayat formları, urbanofil ve urbanofob türler ortaya çıkarılmıştır.Sonuçta, Balıkesir'de kent ekosisteminin sürdürülebilirliğinin sağlanması için kentin ne yönde bir gelişim göstermesi gerektiği hakkında önerilerde bulunulurken, kentte dağılım gösteren biyotopların nasıl korunması gerektiği hakkında da fikirler ileri sürülmüştür.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Balıkesir / Kentsel Ekoloji / Biyotop/ Flora
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine important biotopes in Balıkesir, to examine these biotopes from different perspectives, to examine the urban architectures out of a botanical point of view and to present, what kind of change the city has to undergo.As a result of the study, 13 biotopes have been determined in Balıkesir. There are: Old Settlement Areas, Densely (high density) Populated Residential Areas, Medium Density Populated Areas, Multi-story Modern Residential Areas, Public Buildings, Industrial Region, Transportation Areas, Parks, Open Spaces, Cemeteries, Rivers, Planted Areas, Woodlands and Brushwood. The hemeroby degree of these biotope varies have been determined and they have been compared with other studies.The urban flora of Balıkesir has been determined and the endemics, phyto-geographic elements, life forms, urbanophils and urbanafob species in this have been found out.As conclusion, suggestions have been given to show up, what kind of developments the city has to demonstrate in order to reach the continuance of the urban ecosystem in Balıkesir. Furthermore, ideas have been put forward, too, about how the biotopes, distributed all over the city, can be saved.KEY WORDS: Balıkesir / Urban Ecology / Biotope / Flora