Ulusal karayolu sisteminin ağ güvenilirliği yaklaşımı ile incelenmesi
The research with network reliabilty approach for highway system
  1. Tez No: 245491
  2. Yazar: FÜSUN ÜÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmada, ulusal karayolu ağının seçilen bir bölümü için ulaşım planlaması sisteminin adımları uygulanmıştır. Zaman ve maliyetin sınırlı olmasından dolayı, trafik hacim değerleri her karayolu linki için daima gözlemlenemez. Bu bakımdan, ulaşım planlamasının yapılabilmesi için, önce B-V çiftlerini bağlayan karayolu linkleri üzerindeki trafik hacimlerinin gerçeği en iyi yansıtacak şekilde tahmin edilmesi gereklidir. Bunun için çalışmada B-V çiftlerinin giriş-çıkış kesimlerindeki YOGT değerlerinden yararlanılmıştır. Çalışma ağı seyahat üretimi matrisi, 6. bölümdeki uygulamada anlatıldığı şekilde, bölgenin farklı sosyo ekonomik karekterleri ile bölgede üretilen seyahat sayıları arasındaki ilişkiden yararlanılarak belirlenmiştir. Çekim yöntemi için geliştirilen makro yazılım ile seyahat dağılımı yapılmıştır.Linkler üzerindeki trafik hacimlerinin bir fonksiyonu olarak, en yaygın şekilde kullanılan BPR maliyet fonksiyonu ile linklerin seyahat maliyetleri hesaplanmıştır. Stokastik kullanıcı denge trafik ataması ile rotalara trafik hacmi yüklenmiştir. Trafik Atama Ardışık Ortalamalar Yöntemi (AOY) esas alınarak geliştirilen makro yazılım ile yapılmış, denge link akımları hesaplanmıştır. Dijkstra algoritması ile çalışma ağı B-V çiftleri arasındaki en kısa rotalar belirlenmiştir. Trafik hacimleri yıllık artışlar göstereceğinden artan trafik hacimlerine göre denge durumundaki trafik atama tekrar belirlenerek mevcut durum değerlendirilmiştir.Güvenilirlik bakımından, karşılaştırılabilen seyahat süreleri ve maliyet bir karayolu ağının kullanıcılarına sunması gereken önemli koşullardır. Ağ güvenilirliği, ağ bağlantılılığı ve maliyet bakımından değerlendirilmiştir. Seyahatin başlangıcından bitişine beklenen maliyeti, ağ performansına karşılık gelir. Çalışmada, rasgele kapalı linkin hangisi olabileceğini belirleyen bir program yazılarak, kapalı linkler belirlenmiştir. Böyle anormal bir durumun oluşması halinde, bağlantı ve süre güvenilirliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transportation planning system steps were applied for a part of highway network in this study.. Due to the restriction of time and cost, traffic volumes are not always observed for every highway link. From this point of view first, traffic volumes prediction are needed on links which highway to connected O-D pair for transportation planning application. For this reason, was benefited from YOGT values where entry-exit region for O-D pair in research. Trip generation matrix was defined, as soon as to explained in chapter 6, owing to covariation between different socioeconomic characteristics of area and the number of trips generated in that area. Trip distribution was produced by mean of software for gravity models was devoloped.Link costs were calculated as a function of traffic volumes thanks to the widely used BPR cost function. Traffic volumes were loaded with stochastic user equilibrium traffic assignment on routes. Link flows were calculated owing to method of successive averages algorithm. Shortest path from O to D was defined with Dijkstra algorithm. For traffic volumes increase from day to day, according to increased traffic volumes traffic assignment at equilibrium were calculated repetition and present situation was evaluated.Point of view reliabilitiy, competitive travel times and cost are important conditions that a highway network must offer to its users. Network reliability was evaluated for connectivity of network and cost. The expected cost of a trip its origin to its destination corresponds to the performance of the network. Links to become closed situation were defined as random in research. Connectivity and travel time reliability were evaluationed in this way at unexpected condition.