İnşaat firmaları için bir bilgi yönetimi modeli önerisi: Türk inşaat firmaları kapsamında değerlendirilmesi
A knowledge management model for construction firms: An empirical evaluation in the context of Turkish construction firms
- Tez No: 245490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KALE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
İnşaat firmaları, ürün tabanlı ekonomiden (ü-ekonomi) bilgi tabanlı bir ekonomiye geçiş içerisindedirler. Ürün tabanlı ekonomide rekabetin temeli, mal ve hizmet üretimindeki finansal sermayenin kontrolü etrafında; bilgi ekonomisinde ise, rekabetin temeli mal ve hizmet üretimindeki bilginin yönetilmesi etrafında düzenlenmektedir. Bu yüzden, bilginin yönetilmesi; bilgi ekonomisindeki inşaat yöneticilerini ilgilendiren önemli bir kavramdır. İnşaat sektörü bağlamında bilgi yönetiminin, kavramsal bir model ile araştırılması sunulmuştur. Bu kavramsal model, bilgi yönetim sağlayıcıları, bilgi yönetim süreçleri ve bilgi yönetim stratejilerinden oluşmaktadır. Sunulan kavramsal modelin ana önermesi: ?bilgi yönetim sağlayıcıları ve bilgi yönetim stratejileri, doğrudan veya dolaylı olarak inşaat firmalarının performansını etkilemektedir?. Kavramsal modelin bu önermesi, 105 inşaat firmasından elde edilen verilerle ampirik olarak test edilmiştir. Araştırma bulguları, bilgi yönetim sağlayıcılarının, bilgi yönetim stratejilerinin bilgi yönetim süreçleri ile arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu ve bilgi yönetim süreçleri ile inşaat firmalarının performansı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca araştırma bulguları, inşaat firmalarında bilgi yönetimi kavramına ilişkin yapılandırmacı bir yaklaşımın geçerliliğini, ampirik olarak desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Construction business landscape is being transformed from production-based economy (p-economy) into a knowledge-based economy (k-economy). In p-economy, the basis of competition is organized around the control of financial capital (i.e., land, labor, money, machines) in the production of goods and services. In k-economy, the basis of competition is organized around management of knowledge in the production of goods and services. Therefore, managing knowledge is the fundamental challenge facing construction executives in the k-economy. The research presented in this thesis explores the concept of knowledge management in the context of construction industry by proposing a conceptual model. The proposed conceptual model builds on concepts of knowledge management enablers, knowledge management process and knowledge management strategies. The main proposition of the proposed conceptual model is that knowledge management enablers, knowledge management process and knowledge management strategies directly or indirectly influence construction firms? performance. This proposition of the conceptual model was empirically tested by a survey 105 construction firms. The research findings suggest that knowledge management enablers and knowledge management strategies are positively and significantly related to knowledge management processes and knowledge management processes are also positively and significant related to construction firms? performance. Furthermore, research findings also provide empirical support to the validity of the configurationist approach to the concept of knowledge management in the construction firms.