Değişik kimyasallar ile ön işlem görmüş ağaç malzeme yüzeylerinde su bazlı verniklerin katman performansı
The layer performance of water based varnishes on wood preprocessed with various chemicals
  1. Tez No: 245524
  2. Yazar: HACI İSMAİL KESİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmanın amacı, yağ lekesi ve tutkal lekesi temizleme işlemi ile renk açma ön işlemleri yapılmış ağaç malzeme yüzeylerine uygulanan su çözücülü vernik katmanlarının fiziksel ve mekanik özellikleri ile, UV yaşlandırma testleri sonucundaki performanslarını belirlemektir.Araştırmada, sarıçam(Pinus sylvestris L.), sapsız meşe (Quercus petraea Mill), iroko (Clorophora excelsa) odunlarından hazırlanan deney numunelerinde ilk olarak gres yağı ve PVAc tutkalı ile lekelendirme yapılmıştır. Daha sonra yağ artıklarını arap sabunu, tutkal artıklarını aseton ile temizleme işlemi, oksalik asit (H2O2C4) ve hidrojen peroksit (H2O2) kullanılarak renk açma ön işlemi yapılmıştır. Ardından imersol aqua, tahta koruyucu ve imersol aqua+tahta koruyucu ile emprenye işlemi yapılan örnekler su çözücülü tek bileşenli primer reçine (PR), iki bileşenli akrilik modifiyeli poliüretan vernik (APK) ve iki bileşenli elastik poliüretan (EP) ile kaplanarak, 240 saat süreyle hızlandırılmış yaşlandırma işlemine (HYİ) tabi tutulmuştur. Vernik katmanlarının performansını belirlemek üzere, sertlik, yüzey parlaklığı, toplam renk değişimi (?E) ve yüzeye yapışma direnç değişiklikleri test edilmiştir. Vernik katmanlarının sertliği ASTM D 4366?95, parlaklığı ASTM D 523?89, renk ölçümleri ASTM 2244?02, yapışma dirençleri ASTM 4541 ve UV yaşlandırma testleri ASTM G 151, ASTM G 154?06 esaslarına göre belirlenmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, yağ ve tutkal lekesi temizleme işlemi ile renk açma ön işlemleri, vernik katmanlarının sertlik değerini arttırmıştır. Diğer taraftan HYİ' de vernik katmanlarının sertlik değerini artırıcı etkide bulunmuştur. HYİ, sarıçamda ve PR katmanların parlaklığını azaltıcı etkide bulunurken, ?E'yi artırmıştır. En fazla renk artışı sarıçam örneklerde elde edilmiştir. Emprenye ve ön işlemler vernik katmanlarının yüzeye yapışma direncini azaltırken, HYİ'nde UV ışınlarının artırıcı etkide bulunduğu belirlenmiştir. En fazla artış sarıçamda ve EP katmanında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the physical and mechanical properties of water-based varnishes on wood surfaces preprocessed such as removing the grease and glue from the wood surface and lightening of color, and the performance after the UV aging tests.In the study, Scotch pine (Pinus sylvestris L.), European oak (Quercus petreae mill), and iroko (Chlorophora excelsa) woods were utilized. Firstly, prepared specimens were contaminated with grease and PVAc glue, then the grease was removed from the wood surface with soft soap, and glue was removed with acetone. Lightening of color process was applied with oxalic acid (H2O2C4) and hydrogen peroxide (H2O2). Afterwards, preprocessed specimens impregnated with immersiol aqua and wood protecting impregnation materials, and both materials. Then, protective layers were applied to the surfaces with water-based varnishes that are single component primary resin (PR), double component polyurethane modified with acrylic (APK), and double component elastic polyurethane (EP). After these processes, the specimens were exposed to the accelerated aging (HYİ) tests for 240 hours. Hardness, glossiness, color properties (?E) and surface bonding tests were applied in order to determine the performance of finishes. Hardness, glossiness, color, and bonding of the varnish layers were determined according to ASTM D 4366-95, ASTM D 523-89, ASTM D 2244, and ASTM D 4541 standards, respectively. The UV accelerated aging tests were made based on the principles of ASTM G 151 and ASTM G 154?06.Test results showed that preprocesses such as removing the grease and glue from the wood surface and lightening of color were increased the hardness of the layers. On the other hand, the hardness values increased after the accelerated aging process. Accelerated aging process was decreased the glossiness of PR layers on scotch pine while it was increased the ?E. The maximum color increment was obtained with scotch pine specimens. Impregnation and preprocesses were decreased the bonding of the varnish layers, while the UV rays had a positive influence in accelerated aging. The maximum increment was obtained with EP layers on scotch pine specimens.