Türkiye'nin Oxytropıs DC. (Legumınosae) cinsinin revizyonu
The revision of the genus Oxytropis DC. (Leguminosae) of Turkey
- Tez No: 245541
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ AYTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Ülkemizin Oxytropis DC. cinsine ait türlerinin morfolojik, tohum yüzeyi, palinolojik, sitolojik, moleküler özellikleri ile tür tanıma anahtarı, tür tanımları ve coğrafik yayılışları bu çalışmanın esasını teşkil etmektedir. Flora of Turkey' e göre Oxytropis cinsinde 13 olan tür sayısı bu çalışma sonucunda 11'e gerilemiştir. O. engizekensis Duman et Vural O. persica Boiss. türünün; O. fominii Grossh., O. argyroleuca Bornm. türünün sinonimleri oldukları tespit edilmiştir. Oxytropis türlerinin tehlike kategorileri yeni IUCN Kategorilerine göre düzenlenmiştir. Flora of Turkey Bitkileri Kırmızı Kitabı'nda tehlike kategorisi DD olarak verilen O. pallasii ve O. pilosa türleri toplanmış ve yeni tehlike kategorileri verilmiştir. O. pallasii, O. pilosa, O. albana ve O. lazica türleri için fitocoğrafik bölge önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study comprises the identification, description and geographical distribution as well as certain morphological, palinological, cytological and moleculer properties of the species belonging to the genus Oxytropis in Turkey. Oxytropis represented by 13 taxa according to Flora of Turkey, it is evaluated under 11 taxa as a result of this study. O.engizekensis Duman et Vural is reduced to the synonym of O. persica Boiss.; O. fominii Grossh. was reduced to synonym of O. argyroleuca Bornm. Red list categories of species of Oxytropis are revised according to IUCN Red List Categories. Red list categories of the O .pallasii and O. pilosa which are given DD in Red Data Book of Turkish Plants collected and given new threatment categories after this study. Some phytogeographical areas were suggested for O. pallasii, O. pilosa, O. albana and O. lazica.