İçme suyu şebekelerinde kayıp ve kaçakların genetik algoritma yöntemi ile analizi
Analysis of water losses in water supply networks by genetic algorithms
- Tez No: 245544
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN N. ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İçme suyu şebekeleri, yerleşim yerlerine ihtiyaç duyulan içme ve kullanma suyunu ulaştırmak amacıyla tasarlanır. Şebekeler içerisinde suyun boru çeperleri ile temasından kaynaklanan sürtünme kayıpları, boru bağlantılarında oluşan su sızmaları, illegal boru bağlantıları, sayaçsız su kullanımı gibi çeşitli faktörler sonucu kayıp ve kaçaklar oluşabilmektedir. Şebekelerde flor konsantrasyonları kullanılarak kalibrasyon yapılması daha önce bir çalışmada (Özdemir ve Uçaner, 2007) fiktif bir şebeke üzerinde denenmiştir. Bu tez çalışmasında ise daha önce yapılan programa ek ve düzeltmeler getirilmiş ve gerçek bir şebeke üzerinde çalışılmıştır. Şebekedeki hidrolik çözümleri ve flor dağılımlarını bulmak için EPANET hazır yazılımından faydalanılmıştır. Geliştirilen Genetik Algoritma programı EPANET üzerinde varolan Toolkit fonksiyonlarından yararlanmaktadır. Şebekedeki bilinen su tüketimi değerleri toplamları değişmeyecek şekilde rassal olarak değiştirilmiştir. Böylece su tüketimlerinin bilinmedikleri varsayılmıştır. Bilgisayar modelde hayali (fiktif) kabul edilebilir ölçülerde flor konsantrasyonu şebekeye verilmiş ve konsantrasyonun zaman içindeki dağılımı incelenmiştir. Mümkün olabilecek en az düğüm noktasından flor ölçümü alındığı varsayımı ile şebeke analiz edilmiştir. Analiz sonucu değiştirilen su tüketimleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Water supply systems are designed to supply daily water need of settling areas. It is possible that within a system, the friction occuring between the water and the pipe, the water leaks at the pipe connection points, illegal pipe connections, water usage without gauge to occur. In the past, the calibration through using the flourine concentrations in the system has been functioned on the fictitous water supply network (Özdemir and Uçaner, 2007). In this thesis, there have been various developments on the program used before, and it has been used on a real water supply network. The EPANET software was consulted in order to gain the hydraulic equations and flourine distributions within the system. The Genetic Algorithm program which was enhanced, benefits from the Toolkit functions which are present in EPANET. Known water usage values within the system have been randomly changed through the fact that their summations be constant. Depending on this, the water usage values have been postulated as unknown. In the computer model (fictitous) the acceptable levels of flourine concentration was added to the system and the distribution of the concentration through time was examimed. The system has been analyzed getting hypothetical flourine readings from least node points possible. Through the analysis, the distorted water usages have been found.