Doğalgaz boru hatlarındaki kaynaklı birleştirmelerin radyografik muayenesi
The radiographic examination of welded joints natural gas pipelines
  1. Tez No: 245557
  2. Yazar: SEDAT KABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Doğalgaz boru hatlarının imalat ve montaj aşamasında yapılan kontroller kalite, insan ve çevre güvenliği açısından önem arz etmektedir. Teknik dışı yapılacak bir işlemin veya en küçük bir yanlış değerlendirmenin emniyet faktörüne yapacağı olumsuz etki bilinmektedir. Bu nedenle bu çalışmada çelik doğalgaz borularının birleşme noktalarındaki kaynaklı bölgeler radyografik muayeneye tabii tutulmuştur. Bunun için X ışını ve gama ışını cihazları kullanılarak boruların çok sayıda filmleri çekilmiştir. İncelemeler sonucunda sık görülen değişik kaynak hataları tespit edilerek sebepleri araştırılmış, hatayı gidermek ve kaliteyi artırmak için yorumlar yapılarak çözümler geliştirilmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda bu hataların API 1104 standardına göre kabul edilebilir olup olmadığı yönünde değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The controls done during production and mounting of natural gas pipe lines have importance for the quality, human and environmetal safety. It is well known that an operation without following the technigue or even a small flaw in the evaluation will cause harmful effects. For this reason, in this study the welded connection regions of steel natural gas pipes are tested. X-rays and gamma rays are applied in order to take several films of the pipes. After completing the investigations, it was observed that there were some common welding flaws. In order to overcome the problems due to processing flaw and to improve the quality, we offered different suggestions and possible solitions. In the meantime, it was also evaluated whether the processing flaws are acceptable according to API 1104 standarts.