Mikrodenetleyici tabanli e-test strip uygulamasi cihazi tasarimi ve gerçekleştirilmesi
Design and realization of a microcontroller based e-test strip application device
- Tez No: 245598
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL FATMA GÜLER, PROF. DR. İNAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tezin amacı, hastane laboratuarlarında yapılan E-test strip uygulamasının mikrodenetleyici ile yapılmasını sağlayan bir cihazın tasarımının gerçekleştirilmesidir. Sistemde E-test strip uygulaması işleminin aşamaları olan plaka ekim ve E-test striptinin yerleştirme işlemleri için gerekli iki cihazın tek bir cihazda toplanması ve böylece maliyetin azaltılması ve bu uygulama için ayrılması gereken zamanın azaltılması amaçlanmıştır. Sistemde PIC 16F877A mikrodenetleyici kullanılmış ve program PIC Basic Programlama Dili kullanılarak Microcode Studio Plus editöründe yazılmıştır. Tasarımı gerçekleştirilen devre, laboratuar ortamında ve gerçek ortamda test edilmiştir. Tasarlanan sistem, bu haliyle hastane, laboratuarlarında kullanılabilecek durumdadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop design of a device that supplies E-test strip application with microcontroller. It was aimed to gather two devices that are needed for E-test strip application?s stages, inoculation onto plate and placement of E-test strip, into a device thus to reduce cost and time required for this application. PIC16F877A microcontroller was used in the system and it was programmed in Microcode Studio Plus Editor by using PIC Basic Programming Language. The circuit whose design was realized was tested under circumstances in laboratory and real medium. The designed system is in a state that can be used in hospitals as it is.