Design of a microcontroller based three phase inverter
Mikrodenetleyici tabanlı üç fazlı evirici dizaynı
  1. Tez No: 537598
  2. Yazar: MEHMET HALİL YABALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde, mikro denetleyici tabanlı üç fazlı, 3x200 W, 50 Hz eviricinin tasarımı ve uygulaması sunulmuştur. Üç fazlı sinusoidal darbe genişlik modülasyonu (SDGM) eviricinin tasarımı Proteus olarak isimlendirilen elektronik devre tasarım yazılımı kullanılarak benzetimi yapılmıştır. Tasarımımızda evirici uygulamalarında en yaygın kullanılan yöntem olan SPWM kullanılmıştır. SDGM yöntemi, her döngü için çeşitli görev çevrimlerine sahip sabit genlikli darbeler ile karakterize edilmektedir. Bu darbe genişlikleri, eviricinin çıkış geriliminin kontrolünü sağlamak ve harmonikleri azaltmak için sinüs referans tablosu (SRT) ile mikro denetleyici kullanılarak üretilmiştir. Mikro denetleyici tabanlı üç fazlı evirici, her bir faz devresi için, harici kısa devre koruma devresi ve MOSFET sürücü devresinden sonra H-köprü topolojisine sahip 4 adet MOSFET'e sahiptir. H-Köprü'nün süzgeçlenmemiş çıkışı, yükseltici trafo ile arttırılmıştır. Trafodan sonra, süzgeçlenmiş çıkış saf sinüs dalgası için 50 Hz'de düşük geçişli süzgeç ile süzülmüştür. Transformatörler, şebekeden bağımsız 3-fazlı sistemlere bağlanmak için Y şeklinde bağlanmıştır. Son olarak, üç fazlı voltaj anahtarlamalı SDGM evirici için donanım tasarımı, farklı yük koşulları için test edilmiştir ve en iyi işletme parametreleri için verimliliği hesaplanmıştır. Test sonuçları tasarımın başarılı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, design and implementation of microcontroller based 3x200 W, 50 Hz three-phase inverter has been presented. The design of the three-phase sinusoidal pulse width modulation (SPWM ) inverter model has been simulated by using electronic circuit design software named as Proteus. SPWM which is the most common method in inverter applications has been utilized in our design. SPWM method is characterized by fixed amplitude pulses with various duty cycles for each period. The widths of these pulses have been generated by microcontroller unit with sine Look-Up Table (LUT) in order to obtain inverter output voltage control and reduce its harmonics. SPWM as unipolar has been produced by ATmega 2560 microcontroller. The microcontroller-based three-phase inverter has 4 power MOSFET in each phase with H-Bridge topology after external shoot through circuit and MOSFET driver circuit. Unfiltered output of H-Bridge has been increased by step-up transformer. After transformer, the unfiltered output has been passed through Low-Pass Filter for having pure sine wave in 50 Hz. The transformers are connected in Y connection for stand-alone 3-Phase network. Finally, the hardware design for three-phase voltage switching SWPM inverter has been tested for different load conditions and calculated the efficiency for the best operational parameters. The test results showed that the design was successful.