Maden işletme ( açık ) projeleri hazırlama ve projelerin ekonomik değerlendirme kriterlerinin araştırılması
- Tez No: 24566
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CANBAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
ÖZET Girişimcilerin temel amacı kârdır. Çoğu zaman yatırımın seçiminde kritik faktör kârın miktarıdır. Doğal olarak, yatırım seçenekleri arasında riski az. kârı fazla olan tercih edilecektir. Acıktır ki az riskle fazla kâr sağlamak beklenmemelidir. Bu nedenle belirli bir yatırıma karar verebilmek için, yatırımın nitelik ve niceliği ile ilgili verilere gereksinim duyulur. Bu verilerin elde edilebilmesi için: finansman kaynakları dikkate alınmış, teknik ve ekonomik yapılabilirliğe sahip tasarımlar oluşturulmalıdır. Bu çalışmada, maden isletme projelerinin ( açık isletme ağırlıklı ) teknik, ekonomik ve finansal yönden hazırlanması esasları ve değerlendirme kriterleri incelenmiştir. Van - Erciş - Zilan linyit sahasının verileri kullanılarak örnek bir açık isletme projesi hazırlanmıştır. Daha önce bu damarda uygulanan yeraltı isletmesi zararla sonuçlanmıştır. Bu nedenle isletme kapatılmıştır. Bu tezin sonucunda: bu sahada 128000 ton/yıl kömürün ekonomik olarak açık isletme uygulamasıyla üretilebileceği belirlenmiştir. XÎX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of the contractors is to make profit. Usually, the amount of profit is a critical factor during the selection of investment. Obviously. among the choices of the investments, the one which has more profit and less risk should be preferred. It is clear that to make large amount of profit with little risk is not expectable. Therefore, to make a decision for a certain investment, it is reguired data related to quality and quantity of the investment. In order to produce data, the projects which are technically and economically feasible should be developed considering the financial sources. în this study, the technical, economical and financial principles of the mining project preparation ( concentrated on surface mining ) and evaluation parameters of the projects have been investigated. An example open-pit mining project has been developed by using the data of Van-Ercis-Zi Ian coal seam. The previously applied underground mining to this coal seam resulted uneconomic. So the mine had been closed. As a result of this thesis, it is determined that 128000 ton/year coal can be produced economicaly by an application of open-pit mining. XX