Bazı fungisitlerin incir iç çürüklüğü hastalığı etmeni Fusarium spp.' ye etkilerinin saptanması
Determination of the efficacies of some fungicides on Fusarium spp. as the causal agents of fig endosepsis disease
- Tez No: 245681
- Danışmanlar: PROF. DR. SEHER BENLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kahverengi yada pembe çürüklük olarak da adlandırılan İncir İç Çürüklüğü Hastalığı, Fusarium cinsine ait bazı türlerin neden olduğu, incir yetiştiriciliği yapılan ülkelerde önemli kalite kayıplarına neden olan, erkek ve dişi incir meyvelerinde nadiren de olsa partenokarpik çeşitlerde görülebilen önemli bir hastalıktır. Bu çalışma İncir İç Çürüklüğü Hastalığı'na karşı fungisit ve fungisit karışımlarının laboratuvar ve doğa koşullarında etkilerini belirlemek amacıyla ele alınmıştır. Bu amaçla Aydın İli'nde Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü (E.İ.A.E.) 'nde erkek incir koleksiyon bahçesinde 2005-2008 yılları süresince boğa meyvelerinde hastalık ve Fusarium spp.'nin bulunma oranları saptanmıştır. Temiz ilek meyvesi elde etmek amacıyla fungisit süspansiyonlarına daldırılan boğa meyvelerinde Fusarium spp.'nin bulunma oranları saptanmıştır. Ayrıca fungisit ve fungisit karışım solüsyonlarına daldırılan boğa meyveleri temiz ilek elde etmek için erkek incir dallarına asılmış ve bu ilek meyveleri Sarılop meyvelerinin tozlaşmasını sağlamak için kullanılmıştır. Daha sonra fungisit uygulamalarının etkisini belirlemek için Sarılop meyvelerinde Fusarium spp.'nin bulunma oranları tespit edilmiştir. Denemeye alınan fungisitlerin ED50 değerleri de ayrıca belirlenmiştir. Sonuç olarak, 2005-2008 yıllarında boğa meyvelerinde Fusarium spp.'nin bulunma oranları sırasıyla %57.4, 64.7, 40.3 ve 30.3 olarak bulunmuştur. Üç yıl süresince boğa meyvelerinin fungisit solüsyonuna (thiophanate-methyl, thiophanate-methyl+chlorothalonil, cyprodinil, fludioxonil, cyprodinil+fludioxonil, prochloraz, tebuconazole) daldırılmasıyla yapılan laboratuvar denemelerinde, prochloraz Fusarium spp. 'nin azaltılmasında en etkili fungisit olmuştur. Üç yıl süresince uygulama yapılan boğa meyvelerinden çıkan ilek arılarında (Blastophaga psenes) Fusarium spp. 'nin bulunma oranı tüm uygulamalarda değişken sonuçlar vermiştir. Fungisit uygulanmış boğa meyvelerinden elde edilen ilekler ile döllenen Sarılop incirlerinde Fusarium spp.'nin azaltılmasına yönelik çalışmalarda, en etkili fungisitler prochloraz (100ml/100 l) ve tebuconazole (240g/100 l) olarak bulunmuştur. Sarılop meyvelerinden yapılan izolasyonlardan elde edilen 120 Fusarium spp. izolatının %80'inin Fusarium verticilloides, %20'sinin Fusarium solani olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu izolatların büyük bir kısmının oldukça virülent olduğu da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fig endosepsis, known also as brown rot or pink rot, is an important disease caused by Fusarium spp. occurring in caprifigs and Calimyrna, as well as seldom in parthenocarpic fruits and causes important quality losses in most of the fig growing countries. The study was conducted to determine the effect of fungicide and fungicide mixtures against fig endosepsis under laboratory and field conditions. The rates of diseased mamme fruits, as well as the incidence of Fusarium spp. were determined in the caprifig collection orchard of Erbeyli Fig Research Institute (E.I.A.E) in Aydın province of Turkey between 2005 and 2008. Aiming to obtain clean profichi fruits, the incidence of Fusarium spp. was determined in mamme fruits dipped into the fungicide solutions. In addition, mamme fruits previously treated with fungicide and fungicide mixtures were hung to the caprifig trees to obtain clean subsequent profichi fruits which were used for the pollination of Calimyrna fruits. Finally, the incidence of Fusarium spp. in Calimyrna fruits were determined to assess the efficacies of fungicide applications. Additional studies were conducted to determine the ED50 rates of fungicides. As a result, it was found that the incidence of Fusarium spp. in mamme fruits during the period between 2005 and 2008 were 57.4, 64.7, 40.3 and 30.3 %, respectively. In laboratory experiments carried out during three years by dipping mamme fruits to the fungicide solutions (thiophanate-methyl, thiophanate-methyl+chlorothalonil, cyprodinil, fludioxonil, cyprodinil + fludioxonil, prochloraz, tebuconazole), prochloraz was found to be the most effective fungicide in reducing the incidence of Fusarium spp. Variable results were obtained in the incidence of Fusarium spp. onto fig wasps (Blastophaga psenes) from all fungicide treated mamme fruits during three years. In case of reducing Fusarium spp. in Calimyrna fruits that were pollinated with profichi fruits obtained via fungicide treated mamme fruits, prochloraz (100 ml/100 l) and tebuconazole (240 g/100 l) were found to be as the most effective fungicides. In total, 120 Fusarium spp. isolates were obtained from Calimyrna fruits and 80% of these were identified as Fusarium verticilloides and 20 % as Fusarium solani. Most of these isolates were found to be highly virulent.