Bazı fungisitlerin bağ küllemesine karşı etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the efficacy of some fungicides against grapevine powdery mildew
  1. Tez No: 621498
  2. Yazar: AHMET ÖZYÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada, Boscalid+Pyraclastrobin, Isopyrazam ve Triflumizole+Cyflufenamid aktif maddeli fungisitlerin Bağ Küllemesi (Erysiphe necator Schw.)'ne karşı arazi koşullarındaki etkinliği belirlenmiştir. Denemeler, Manisa ili, Sarıgöl ilçesi, Ahmetağa mahallesinde 2017 ve 2018 yıllarında yürütülmüştür. Denenen fungisitlerin 2017 ve 2018 yıllarında sırasıyla %8,0-94,3 ve %3,9-90,9 oranlarında etkili oldukları belirlenmiştir. Her iki yılda da, en yüksek ve en düşük etkili fungisitlerin sırasıyla, Boscalid+Pyraclastrobin (60 g/100 l su) ve Triflumizole+Cyflufenamid (12,5 g/100 l su) olduğu saptanmıştır. Denemeler sonucunda fungisit uygulamalarının, Sultani Çekirdeksiz üzüm çeşidinin verim (salkım ağırlığı) değerlerinde olumlu veya olumsuz bir etkiye neden olmadığı bulunmuştur. Sonuç olarak; bulgularımıza göre, Bağ Küllemesi'ne karşı ruhsatlı olmayan Boscalid+Pyraclastrobin'in 60 g/100 l su dozunun ruhsat alma potansiyeli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the efficacy of the active ingredients of the fungicides Boscalid+Pyraclastrobin, Isopyrazam and Triflumizole+Cyflufenamid was determined against grapevine powdery mildew (Erysiphe necator Schw.) under field conditions. The trials were conducted in the Ahmetağa neighborhood of Sarıgöl district of Manisa province in 2017 and 2018. It was determined that the efficacy of the tested fungicides was 8.0-94.3% and 3.9-90.9% in 2017 and 2018, respectively. In both years, the highest and lowest effective fungicides were Boscalid+Pyraclastrobin (60 g/100 l water) and Triflumizole+Cyflufenamid (12,5 g/100 l water), respectively. As a result of the trials, it was found that fungicide applications did not cause a positive or negative effect on yield (cluster weight) values of cv. Sultani Seedless. In conclusion; according to our findings, 60 g/100 l water dose of Boscalid+Pyraclastrobin, which is not registered against grapevine powdery mildew, is considered to have the potential to be registered.