Krabrolinin P. pastoris'te üretimi ve optimizasyonu
Optimization of crabrolin production in P. pastoris
  1. Tez No: 245719
  2. Yazar: EVRİM ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada özelikle son yıllarda önem kazanan, hemen hemen tüm canlılarda bulunan, bağışıklık sistemi için son derece önemli rol oynayan ve AMP (antimikrobiyal peptit) olarak isimlendirilen bir gurup peptitten krabrolin üzerinde çalışılmış, bu peptidin çalkalamalı maya (Pichia pastoris) kültüründe üretiminin optimizasyonu hedeflenmiş ve aktivitenin en üst düzeye ulaştığı koşulların saptanması amaçlanmıştır. Bunun için öncelikle kültür çalışmalarında kritik öneme sahip parametreler saptanmış (sıcaklık, pH gibi) ve tasarlanan her bir deney serisine teker teker uygulanmıştır.Sonuç olarak, gerçekleştirilen 6 deney serisinde pH'nın tek başına gözle görülür bir aktivite artışına neden olmadığı, özellikle EDTA ve BSA ile birlikte dikkate alındığında aktivitenin artışında etkili olduğu gözlemlenmiştir. Sonuçlardan emin olunması için bazı deneylerin, bazı ek kontroller ile beraber tekrar edilmesine gerek vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, crabrolin, an anti-microbial peptide (AMP) that is found in all organisms, has crucial roles in immune system, and has gained importance recently, was studied with respect to yield optimisation in shake-cultures. Fort this purpuse, crucial parameters of culture growth (such as pH and temperature) were first determined and then applied to all experiments designed.Based on results of the six experiment series, it was concluded that pH alone was not important parameter for an increase of activity, but EDTA and BSA were particularly effective when arranged together with pH. To confirm these results, some experiments need to be repeated along with some additional controls.