Kompozit yaprak yayların sonlu elemanlar yöntemi ile yorulma analizinin yapılması
Fatigue analysis of composite leaf spring using finite element method
- Tez No: 245718
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı cam elyaf takviyeli kompozit yaprak yayların sonlu elemanlar yöntemi ile yorulma analizinin yapılmasıdır. Cam elyaf takviyeli kompozit yaprak yaylar el yatırması yöntemi ile üretilmiştir. Matriks malzemesi için polyester kullanılmıştır. Kompozit yaprak yay ile aynı ağırlıkta veya kalınlıkta 2 farklı çelik yaprak yay imalatı yapılarak yük-deplasman, gerilme ve ömürleri kıyaslanmıştır. Çelik yaprak yay malzemesi için 55Cr3 kullanılmıştır. Numune yaprak yaylar üzerinden yay karakteristikleri çıkarılmış ANSYS Workbench 11 programında statik ve yorulma analizi yapılmıştır. Analiz sonuçları ile deney sonuçları karşılaştırılarak aralarında uyum olduğu gözlemlenmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kompozit yaprak yay, yorulma analizi, sonlu elemanlar yöntemi
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, making fatigue analysis glass fiber reinforced composite leaf spring using finite element method. Glass fiber reinforced composite leaf springs were manufactured with hand lay up method. Matrix material is polyester. Composite leaf springs compared with at the same weight or thickness of 2 different steel leaf springs by load-displacement, stress and life. Materials for steel leaf springs were used 55Cr3. Spread through the sample leaf springs have been excluded characteristic static and fatigue analysis in ANSYS Workbench 11 program was conducted. Analysis comparing the results with the experimental results that were observed among adaptation.KEY WORDS: Composite leaf spring, fatigue analysis, finite element method