Menengiç yağından elde edilen biyodizelin ve karışımlarının yakıt özelliklerinin incelenmesi
Examination of fuel properties of biodisel which obtained from terebinth oil and blending
- Tez No: 245727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN OKYAY MENGEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Konya Bölgesinde yetişen ortalama %38,74 oranında yağ içeren menengiç ağacının meyvelerinden elde edilen yağa transesterifikasyon yöntemi uygulanarak biyodizel (MYME ) üretilmiş ve üretilen biyodizel ile karışım (hacimsel olarak motorinle B50, B20, B5, B2 oranlarında karıştırılmış) yakıtlarının yakıt özellikleri incelenmiştir. Biyodizel üretimi ve analizi için Selçuk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Biyodizel Laboratuarı kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, üretilen biyodizel ve karışım yakıtlarının, yakıt özelliklerinin birkaç değer haricinde standart sınırlar içerisinde olduğu gözlenmiştir. İncelemeler neticesinde B50 yakıtının yoğunluğu ve su muhtevası değerleri standart değerden sırasıyla %1,4 ve % 45,68 oranında yüksek çıkmıştır. B100 yakıtının parlama noktası değeri de standartta verilen değerden %0,5 oranında düşük çıkmıştır. Bu değerler motorin ile kıyaslandığında rahatlıkla kullanılabileceği ancak standartlara göre B100 yakıtının ve karışımların standartlara göre yaz mevsiminde TİP A'da rahatlıkla kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, fruit tree which is growing in Konya region , including oil %38,74 on average rate was treated by the method of transesterification which is obtained from terebinth tree?s fruits , biodiesel (MYME) was produced and blend product ( volumetric as diesel oil was mixed B50,B20,B5,B2 ratio) of fuels, was examined fuel properties. Selcuk University Faculty of Agriculture Biodiesel Laboratory was used for the production and analysis of the bio-diesel.According to research results, biodiesel product and blend of fuels have been examined. It was observed that a few values in the standard limits. As a result of examination, the density and water content of fuel B50 values was high from standard values respective %1,4 and %45,68. The flash point of fuel B100 was lower than standard values at a rate of % 0, 5. When this values is compared with diesel oil. it can be used easily. it was concluded that according to standards, that diesel fuel B100 and blends can be used in temperate climate TİP A climate.