7. sınıf ilköğretim matematik ders kitabının; görsel, duyuşsal ve akademik yönden incelenmesi
Investigating visual, affective and academic aspects of 7th year mathematics text book
  1. Tez No: 245762
  2. Yazar: ABDURRAHMAN SEFA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Teknolojinin her geçen gün gelişmesine rağmen bilginin aktarılmasında en temel vasıta kitaptır.Araştırma, yeni programa göre Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan ve 2008-2009 eğitim-öğretim yılında okutulan 7. sınıf İlköğretim Matematik ders kitabının; görsel, duyuşsal ve akademik yönden değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Hazırlanan 50 soruluk kitap değerlendirme ölçeği, farklı ilköğretim okullarında çalışan 70 matematik öğretmenine dağıtılmış ve öğretmenlerden bu ölçeğe göre kitabı değerlendirmeleri istenmiştir. Elde edilen veriler; betimsel istatistik ve karşılaştırmalı t-testi ile analiz edilmiştir.Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yazdırılan 7. sınıf İlköğretim Matematik ders kitabı; görsel, duyuşsal ve akademik yönden 100 tam puan üzerinden ortalama 65,896 puan almıştır. Alınan bu puan beklenenin altında kalmıştır. Bu nedenle 7.sınıf İlköğretim Matematik ders kitabının öğretmenlerin beklentilerini karşılamadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In spite of the developing technology, the basic material which is used to transfer knowledge is the text books.This research was carried out for investigating visual, affective and academic aspects of 7th year mathematics text book, which was prepared by the Ministry of National Education in 2008-2009. An evaluation scale including 50 questions was used and it was applied to 70 teachers of mathematics who work in different primary schools. They were asked to evaluate the text book according to this scale. The data analyzed with using descriptive statistics and one sample t-test.7th year mathematics text book published by the Ministry of National Education got 65,896 points on average over 100 points from the visual, affective and academic aspects whereas this point should be at least 90 according to the text book evaulation criteria. For this reason, it has been understood that, 7th year mathematics text book doesn?t have the quality to meet the teachers? expections.