Anne sütü (kolostrum) ve bebek feçeslerinden Lactobacillus cinsi bakteri suşlarının izolasyonu ve API 50 CHL sistemi ile identifikasyonu
Isolation of strains of genus Lactobacillus in baby faeces and human milk (colostrum) and identification by API 50 CHL system
  1. Tez No: 245763
  2. Yazar: DİLEK ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASİBE CİNGİLLİ VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Laktik asit bakterileri, çeşitli gıdaların üretiminde starter kültür olarak kullanılan, bazı antimikrobiyal maddeleri üreten ve zararlı bakterileri inhibe edebilen mikroorganizmalardır.Bu çalışmada, Konya Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi'nden 100 adet anne sütü (kolostrum) ve 50 adet bebek feçes (sadece anne sütü alan 3-30 günlük bebekler) örnekleri toplandı. Örnekler, Konya İl Kontrol Laboratuvarı'nda MRS Agar besiyerlerine ekilerek incelendi. 48 saat süre ile 37 ?C'de inkübe edilen besiyeri plaklarında üreyen koloniler, API 50 CHL sistemiyle teşhis edildi. 100 kolostrum örneğinin 20'sinde (% 20) üreme gözlendi. Üreme gösteren lactobacillus spp. suşlarının 5 farklı türe ait oldukları (L. acidophilus, L. acidophilus-3, L. brevis, L. casei, L. plantarum) belirlendi. 50 feçes örneğinin 17'sinde (% 34) üreme gözlendi ve bunların da 5 farklı türe ait oldukları (L. brevis, L. fermentum, L. reuteri, L. rhamnosus, L. plantarum) gözlendi.Sonuç olarak feçes örneklerinden kolostruma göre, daha fazla lactobacillus spp. suşlarının izole edilmesi, kolostrumun steril olmasından kaynaklandığı görüşüne varıldı.
Özet (Çeviri)
Lactic acid bacteria are microorganisms which are used as starter culture in various food production, can produce some antimicrobial substances, and inhibit harmful bacteria.In this study, 100 human milk (colostrum) samples and 50 infant (which are fed only by breast milk and from 3 to 30-day-old) faeces samples were collected from Konya Dr. Faruk Sukan Maternity and Children Hospital. Samples were analyzed by spreading on MRS Agar in Konya Province Control Laboratuary. After a 48- hour incubation at 37°C, colonies were identified by API 50 CHL systems. In colostrum samples, the growth was observed in 20 of 100 (20%) samples. The isolated strains were from 5 different species of Lactobacillus (L. acidophilus, L. acidophilus-3, L. brevis, L. casei, L. plantarum). In faeces samples, the growth was observed in 17 of 50 (34%) samples and the isolated strains from faeces, too, were from 5 different species of Lactobacillus (L. brevis, L. fermentum, L. reuteri, L. rhamnosus, L. plantarum).In conclusion, the higher isolation rate of Lactobacillus spp. in faeces than in colostrum may indicate the sterility of colostrum.