Betonarme binaların deprem performans düzeylerinin analitik olarak incelenmesi
Reinforced concrete buildings for earthquake performance level as the analytical investigation
- Tez No: 245772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. BAHADIR YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Yapıların yatay yüklere, özellikle de deprem yüklerine karşı dayanımlarının belirlenmesi son yıllarda yaygın bir biçimde üzerinde durulan bir konudur. Bir yapının geçerli deprem yönetmelik ve standartlara uygun biçimde tasarlanması, yapının depremde nasıl davranacağı konusunda bilgi vermemektedir. Öte yandan tasarımda yapılan kabuller yapıların bir yedek dayanımlarının olduğunu göstermektedir. Bu yedek dayanımın miktarı ve yapının yatay yükler altında ötelenme miktarı, hem yapı içinde taşıyıcı olmayan bölümlerin hasarını ve hem de yapının deprem davranışının sınırlarının bilinmesi için gereklidir.Bu çalışmada 4 ve 7 katlı betonarme bina modellerinin statik itme analizleri yapılmıştır. Sap2000 ve Etaps programları ile statik itme analizlerinin nasıl yapılacağı detaylı olarak anlatılmıştır. Analizleri yapılan betonarme bina modellerinin kapasite eğrileri elde edilmiştir. Kapasite eğrilerine göre yapıların deprem performansları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of the resistance of the structures against lateral loads, especially earthquake loads, is a widely studied topic in recent years. The design of a structure according to the valid regulations or standarts do not give exact information about the behaviour of the structure during earthquakes. On the other hand, the asumptions and the acceptions used in design indicates that the structures have a reserving capacity. The quantity of the reserving capacity and the deflections of the structures when subjected to lateral loads, are very important for determination of the damage of the non-bearing elements of the structure and also very important for determination of the limits of the structure against lateral loads.In this study, pushover analysis of a 4 story and 7 story reinforced concrete buildings have been performed and the stages of the pushover analysis have been explained in detailed. Static thrust eith Sap2000 and Etaps program analysis is desribeb in detail how to do. The performance curves of the reinforced concrete buildings have been obtained and the earthquake performances of the buildings have been compared according to obtained curves.