Tedarik zinciri yönetiminde üretim/dağıtım planlama karar sürecinde tasarım ve optimizasyon
Design and optimization in manufacturing/distribution planning decisions in supply chain management
- Tez No: 245792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tedarik zinciri malzeme tedariği işlemlerini yerine getiren, bunları yarı mamul ve mamullere dönüştüren ve daha sonra bunları dağıtım kanallarıyla müşterilere ulaştıran hizmet ve dağıtım seçeneklerinden oluşan ağdır. Tedarikçiler, imalatçılar, dağıtıcılar, toptancılar, perakendeciler, müşteriler gibi öğelerden oluşan bu iş ağının tasarımı problemi tedarik zinciri yönetimi içinde stratejik bir öneme sahiptir.Bu çalışmada, tedarik zinciri yönetiminde dağıtım ağlarının tasarımı ve optimizasyonu problemi ele alınmıştır. Firmaların rekabetinde önem arz eden tedarik zinciri yönetimi konusunda; bakış açısı geliştirmek, modeli doğru kurmak için bilgilendirmek, optimizasyonun mantığı altında yatan, verimlilik artışı, kar realizasyonu ve iyileştirmesi, maliyetlerin kontrol edilebilir hale getirilmesi anahtarlarına uygun olarak doğru optimum model üzerinde çalışma sağlamak amaçlanmıştır. Konya/Türkiye de faaliyet gösteren bitkisel yağ tesisi için yeni bir model geliştirilmiştir. Önerilen model firmadan sağlanan gerçek verilerle LİNDO paket programıyla çözülmüş ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A supply chain is a network of facilities and distribution options that performs the functions of procurement of materials, transformation of these materials into intermediate and finished products, and the distribution of these finished products to the customers. Network design problem, that includes various business actors such as suppliers, manufacturers, distributors, retailers and costumers, has a strategic role in supply chain management. In this study the distrubition networks design and its optimization problem in the supply chain management is eveluated. It is aimed that to study on the optimum modelling in the supply chain management which is very important for the companies? competitions to improve the vision , to inform for developping the right model , and to become convenient in the optimization related factors such as productivity increase , realization of profit and correcting and providing traceable cost . A novel linear programming model is developed for a food enterprise in which edible vegetable oil is produced in Konya/Turkey. Proposed model is performed with real data from enterprise via LINDO package program and results are discussed.