Uydu sistemlerinin titreşim yönünden incelenmesi
Vibration investigation of satellites' subsystems
- Tez No: 245821
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ ALPER ÖZYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada uydu yapıları, esas tasarım şartlarını oluşturan titreşim koşulları yönünden incelenmiştir. İlk önce teorik bilgiler sunulmuş, daha sonra bir yer gözlem uydusunun faydalı yükü olacak yer gözlem kamerası, fırlatılış anından yörüngeye ulaşana kadar maruz kalacağı titreşim koşulları bakımından incelenmiştir. Bu konuda benzer çalışmalar yapılmıştır, fakat bu çalışmada nispeten küçük bir yapı, içindeki diğer kısımlar ve birbiri ile alakası incelenmiştir. Sırası ile doğal frekans şartları, sinüs titreşimleri ve en önemlisi rastgele titreşim yükleri bakımından sonlu eleman analizleri yapılmış ve belirtilen parametrelere göre şartları sağlayıp sağlamadığı, tasarımın yeterliliği gözden geçirilmiştir. Bu analizlerde iki farlı sonlu eleman programı kullanılarak farklı ağ yapılarına göre karşılaştırmalar yapılmıştır ve kamera mekanik yapısında küçük tasarım değişikliği yapılması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, satellite structures are investigated with respect to vibration loads which are the main design parameters. First of all, all the theoretical information is presented then a camera (which is the main payload of an earth observation satellite) is investigated according to vibration parameters from launch to the orbit. In literature, there are some studies about this subject but in this study relatively a small structure, the substructures inside the main structure and relations of the structures which each other are investigated. Succesively, natural frequency requirements, sinusoidal vibrations, most importantly random vibration loads are analysed and whether or not requirements are met, is investigated. In the analysis two different finite element programs and different mesh models are compared, and after the analysis, the results showed that the design should be revised a little accordingly.