Ticari olarak temin edilen ve %10 soğuk deforme edilen Erdemir 7660 dual fazlı çeliğin nokta kaynak kabiliyetinin incelenmesi
Examination of spot welding ability of commerical supplied 10% cold deformed 7660 Erdemir quality dual phase steel
- Tez No: 245820
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMAGÜL KOLTUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, ticari olarak elde edilmiş ve ön deformasyon işlemine tabi tutulmuş Erdemir 7660 kalite dual-fazlı çeliğin nokta kaynak kabiliyetine kaynak zamanı ve ön deformasyonun etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmada ön deformasyonsuz ve tek eksenli ön deformasyon uygulanmış 2 mm kalınlığındaki çelik saclar nokta kaynağı yöntemiyle birleştirilmişlerdir. Birleştirmelerde elektrot formu, elektrot malzemesi, soğutma suyu giriş hızı, elektrot kuvveti ve kaynak akımı sabit kabul edilmiştir. Tüm numuneler 7 kA kaynak akımında ve 10, 20, 30 kaynak çevrim zamanlarında kaynak edilmişler ve bağlantıların çekme-makaslama mekanik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca kaynak bölgesinin mikro yapısı, sertlik profilleri araştırılmış ve hasar sonrası mikroskobik incelemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study is to investigate the effects of welding time and pre-deformation on spot welding ability of commercial supplied pre-deformed 7660 Erdemir quality dual-phase steel. In the Study, non pre-deformed and uniaxial pre-deformed 2 mm thick steel plates are joint by spot welding method. During joint electrode form, electrode material, input velocity of coolant, electrode force and welding current is accepted contstant. All samples are welded with 7 kA welding current and 10, 20, 30 welding cycle time and tensile-shear mechanical properties of the joints are examined. Furthermore microstructuıre, hardness profiles analyse has been done to the welding region and microscopic examination has been carried out after damage.