Zonguldak bölgesi kireçtaşı, andezit ve bazalt oluşumları ile Filyos çayı sedimanlarının (Çaycuma-Devrek) asfalt üretiminde kullanılabilirliği
The usability of asphalt production of limestone, andesite, basalt occurances and sediments of Filyos stream (Çaycuma-Devrek) in Zonguldak region
  1. Tez No: 245823
  2. Yazar: EMRAH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM BUZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; Zonguldak bölgesinde yer alan Devoniyen-Alt Karbonifer Vizeyen yaşlı Yılanlı Formasyonu dolomitik kireçtaşları, Üst Kretase Türoniyen-Kampaniyen yaşlı Kazpınar Formasyonu andezitleri ve Üst Kretase Maestrihtiyen yaşlı Alaplı Formasyonu Cangaza bazalt oluşumları ile Bölgede Devoniyen'den itibaren yer alan bütün kayaçların kırıntılarını içeren Filyos çayı (Çaycuma-Devrek) sedimanlarının asfalt üretiminde kullanılabilirliğini araştırmaktır.Karayollarının üstyapısında asfalt betonu olarak kullanılabilecek malzemelerde; aşınmaya karşı direnç, donmaya karşı direnç, özgül ağırlık, su absorbsiyonu, soyulma değerleri, elek analizleri ile yassılık indeks değerlerinin araştırılması istenmektedir. Bu çalışmada; yukarıda sözü edilen birimlerden standartlar çerçevesinde alınan örnekler, laboratuvarlarda ilgili standartları ile deneysel çalışmalara hazırlanmıştır. Standartlar kapsamında yapılan deneysel çalışmalar ile belirlenen sonuçlar; Türkiye Cumhuriyeti Karayolları (TCK) Yollar Fenni Şartnamesinde, aşınma tabakası ve binder tabakası için verilen değerlere göre değerlendirilir.Buna göre; Zonguldak bölgesindeki Yılanlı Formasyonu dolomitik kireçtaşının elek analizi, aşınma direnci, su absorbsiyonu, yassılık indeksi değerleri TCK Yollar Fenni Şartnamesine uygun bulunmaktadır. Ancak dolomitik kireçtaşının soyulma değeri Yollar Fenni şartnamesinin minimum %50 değerinin üzerinde bulunduğu için, aşınma Tabakası ve binder tabakası olarak asfalt üretiminde kullanılması uygun değildir. Kazpınar Formasyonu andezit birimlerine uygulanan agrega deneyleri sonucunda; TCK Yollar Fenni Şartnamesine göre aşınma tabakası ve binder tabakası şeklinde asfalt malzemesi olarak üretim yapılabiliceği görülmektedir. Aydınlar Köyü mostrasından üretilen Cangaza bazaltları agregalarında yapılan deneysel çalışmalar sonucunda, aşınma tabakası ve binder tabakası olarak asfalt serimi yapılabileceği görülmektedir. Bölgede Devoniyen'den itibaren yer alan bütün kayaçların kırıntılarını içeren Filyos Çayı (Çaycuma-Devrek) sedimanlarında yapılan deney sonuçlarına göre; elek analizi, aşınma direnci, su absorbsiyonu, yassılık indeksi değerleri asfalt üretimi için uygun değerlerde olmasına karşın su etkisine karşı soyulma direnci TCK Yollar Fenni Şartnamesinde minimum %50 değerinin üzerinde olduğu için, bu malzemelerin karayolları üst yapısında asfalt üretimi için kullanılması uygun değildir.Zonguldak Bölgesindeki Kazpınar andezitleri ve Cangaza bazaltları agregaları, aşınma tabakası ve binder tabakası olarak asfalt serimi yapılabileceği görülmektedir. Dolomitik kireçtaşları ile Filyos Çayı (Çaycuma-Devrek) sedimanlarının elek analizi, aşınma direnci, su absorbsiyonu, yassılık indeksi değerleri asfalt üretimi için uygun olmasına karşın su etkisine karşı soyulma direnci ilgili standart değerin altında olduğundan karayolları üst yapısında asfalt üretimi için kullanılması uygun değildir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study the usability of Devonian Lower carboniferous, Visean old Yılanlı formation Dolomitic limestones, upper Cretaceous Turonian Campanian old Kazpınar Formation andesits and Maestrihtien old Alaplı Formation Cangaza basaltic Formation, all of which occur in Zonguldak region and the usability of sediments of Filyos streams (Çaycuma-Devrek) which contain the fragments of all the rocks which occur because of Devonian in the production of asphalt.The resistance to abrasion and freezing, specific gravity, water absorption, peeling rates, sieve analysis and flatness index rates on the materials which can be used on the engineering of a highway as an asphalt concrete is the subject of study in this thesis. In this study, the samples taken from related units within the framework of standards were prepared for experimental works with their related standards. The results determined by the experimental works within standards were interpreted according to the rates given for abrasion layer and binder layer in the Turkish Republic Highways scientific specifications (TCK). According to these results,the sieve analysis , abrasion resistance , water absorption, flatness index of Yılanlı Formation dolomitic limestone is suitable for the Turkish Republic Highways scientific specifications. However, as its peeling rates are %50 high above according to highways scientific specifications rates, it is not suitable to be used as abrasion layer and binder in the production of asphalt. According to the results of aggregate experiments applied to the Kazpınar Formation andesite, it has been observed that it can be used as abrasion layer and binder in the production of asphalt according to Turkish Republic Highways scientific specifications. According to the results of experimental works carried on Cangaza basaltic aggregate produced in Aydınlar village sample, it has been observed that asphalt laying can be done as abrasion layer and binding. According to experimental results carried on the sediments of Devrek and Filyos streams which contain the fragments of all the rocks which exist since Devonian; although its sieve analysis, abrasion resistance, water absorption, flatness index rates are suitable for the production of asphalt, its peeling resistance to water effect is %50 above than the rate given by Turkish Republic Highways scientific specifications, so it is not suitable to use this material in the production of asphalt.Kazpınar andesites and Cangaza basaltic aggregate in Zonguldak region can be used in asphalt production. Although dolomitic limestones and the sieve analysis, abrasion rates, water absorption, flatness index rates of Filyos-Devrek stream sediments are suitable for the production of asphalt, its peeling resistance to water effect is below the standards so it is not suitable to use as asphalt on the superstructure of highways.