Enerji kaynakları ve Batı Karadeniz'in hidroelektrik enerji potansiyeli
Energy resources and the hydroelectric power potential of the Western Black Sea
  1. Tez No: 245824
  2. Yazar: ÖZGÜR EMRE PULAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI ÖZÖLÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Enerji tüketimi, ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin en önemli ölçütü olarak kabul edilmiştir. Enerji tüketimi durmadan artmakta ve gelecekte de artmaya devam edeceği görülmektedir.Bugün sahip olduğumuz uygarlık düzeyini korumak ve rahat yaşamın devamını sağlamak için enerji tüketmek zorunda olmamız bir gerçektir. Fakat Türkiye kalkınma, nüfus artışı ve sanayileşme nedeniyle artmakta olan enerji talebini karşılamakta güçlük çekmektedir. Bu talebi karşılamak için mevcut enerji kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılması gerekmektedir.Bu tez çalışmasında enerji kaynaklarının tanımlanması, potansiyelleri ile elektrik üretimindeki maliyetleri araştırılmıştır. Batı Karadeniz Bölgesi'nin su potansiyelinden üretilebilecek brüt elektrik enerjisi miktarı hesaplanmıştır. Ayrıca hesaplanan mevcut brüt elektrik enerjisi potansiyeli belirli oranlarda gelecek yıllardaki tüketim potansiyeli ile karşılaştırılmıştır.Tez çalışmasının sonunda, Türkiye'nin mevcut hidroelektrik enerji potansiyeli, gelecekteki elektrik enerjisi ihtiyacı, olası çözümler, sonuçlar ve öneriler anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The energy consumption has been accepted as the most important criterion of the countries?developing levels. It has been increasing constantly and it will be continuing to increase in the future too.It?s a fact that we have to consume energy to protect the civilization level which we have and provide the continuing of comfort life. But, Turkey has been having difficulty in getting to the energy demand increasing by reason of improvement, increase in population and industrialization. To get this demand, it is necessary to be used the present energy sources effectively.In this study, the costs at the electric production with the definitions, potentials, of energy sources have been researched. The gross electric energy amount which can be produced from water potential in the West Black Sea Region has been calculated. In addition, the present calculated gross electric energy potential has been compared with the consumption potential in the coming years at the certain proportions.At the end of this thesis, Turkey?s the present hydroelectric energy potential, the need of electric energy in the future, solutions, results and suggestions which can be done have been explained.