Verification of putative novel wnt/beta-catenin pathway targets using alternative effectors
Wnt/beta-katenin yolağının mefruz yeni hedef genlerinin alternatif efektürler kullanarak teyidi
- Tez No: 245857
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOMAN, YRD. DOÇ. DR. NECLA BİRGÜL İYİSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Wnt/-katenin yolağı embriyogenez, gelişme ve doku homeostasisinde önemliroller oynar. Bu yolağın hemen hemen her üyesinde meydana gelen mutasyonlarAlzheimer, şizofreni ve kanser gibi ¸ceşitli hastalıklarla ilişkilendirilmiştir. Bu y¨uzdenWnt/-katenin yolağının çalışma mekanizmasının anlaşılması ve bu yolağın kontrolettiği yeni genlerin tanımlanması genetik ve kanser araştırmalarında ve ayrıca çeşitlibirçok hastalığın tanı ve tedavisinde büyük önem taşımaktadır.Daha önceden gerçekleştirdiğimiz SAGE (Serial Analysis of Gene Expression:Gen Anlatımının Seri Analizi) ve tüm-genom mikroaray çalışmalarının bulgularındanyola çıkarak gerçekleştirdiğimiz lityum tuzlarına maruz burakma, kromatin imünopresipitasyonve lusiferaz aktivite analizleri sonucunda BRI3 (Brain Protein I3) ve HSF2(Heat Shock Factor 2) genlerini Wnt/-katenin yolağının olası yeni hedef genleri olarakbelirlemiştik. Bu savımızı güçlendirmek için, bu çalışmada hiperaktif Wnt/-kateninyolağının bu genler üzerindeki etkisi Snu449 hücreleri kullanılarak incelenmiştir. Ayrıcayolağı uyaran farklı metodlar uygulanmış ve sonuçları karşılaştırılmıştır.Deneylerimiz sonucunda BRI3 ve HSF2 mRNA seviyelerinin lityum tuzlarınamaruz bırakma sonucunda Snu449 hücrelerinde ve Wnt agoniste maruz bırakma sonucundada hem Snu449 hem de Huh7 hücrelerinde arttığı görülmüştür. Bu bulgularBRI3 ve HSF2 genlerinin Wnt/-katenin yolağı tarafından regüle edildiği savımızıgüçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The Wnt/-catenin pathway plays important roles in embryogenesis, developmentand tissue homeostasis in adult organisms. Mutations in almost any memberof this pathway have been associated with a disease including Alzheimer?s disease,schizophrenia and cancer. Therefore understanding the mechanisms through whichWnt/beta-catenin pathway acts and identification of new downstream elements carry amajor importance in genetic and cancer research, and also diagnosis and treatment ofmany diseases.We have previously conducted SAGE (Serial Analysis of Gene Expression) andgenome-wide microarray screens and using the results of these experiments as a startingpoint we have previously identified BRI3 (Brain Protein I3) and HSF2 (Heat ShockFactor 2) as novel Wnt/-catenin pathway targets and verified our findings using variousmethods such as inhibition of GSK3 activity by lithium treatment, chromatinimmunoprecipitatiton and luciferase activity assays. To strengthen our hypothesis theeffect of hyper-active Wnt/-catenin pathway in Snu449 cells on these genes was examinedand also several methods that stimulate the pathway were compared.We have observed increased BRI3 and HSF2 mRNA levels in response to lithiumtreatment in Snu449 cells, and in response to Wnt agonist treatment in both Snu449cells and Huh7 cells. These findings have supported out hypothesis that BRI3 andHSF2 transcriptions are regulated by the Wnt/-catenin pathway.