A deterministic demand inventory model with advance supply information
Ön arz bilgisi altında belirli talebe sahip bir envanter modeli
  1. Tez No: 245865
  2. Yazar: BİLGE KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada dönemsel gözden geçirmeli tek ürünlü bir envanter modeli incelenmiştir. Envanter modeli, belirli dinamik talep ve durağan olmayan arz bulunurluğu altında, ön arz bilgisi ile birlikte modellenmiştir. Amaç, beklenen maliyeti sonlu planlama ufku üzerinden enküçüklemek olup maliyetler sabit sipariş maliyeti, stokta tutma maliyeti ve ardısmarlama maliyetini kapsamaktadır. Arz bulunurluğu iki terimli bir yapıya sahiptir, öyle ki bir dönemde ya tüm siparişi karşılayacak kadar arz bulunmaktadır ya da hiç arz yoktur. İlk olarak, modelin dinamik programlama gösterimi verilmiş ve en iyi sipariş politikasının arz durumuna bağlı (s,S) politikası olduğu gosterilmiştir. Silver - Meal sezgisel yonteminden esinlenilerek iyi bir sipariş stratejisi bulmak uzere bir sezgisel yöntem önerilmiştir. Sonrasında, sabit sipariş maliyetini içermeyen model incelenmiştir. En iyi sipariş politikasının hedef stok politikası olduğu gösterilmiştir. Hedef stok değerlerinin çeşitli özellikleri verilmiş ve bu özellikler doğrultusunda en iyi hedef stoklarını planlama ufku üzerinden tek geçişle hesaplayan bir algoritma bulunmuştur. Son olarak sabit sipariş maliyetini içeren ve içermeyen modeller için sayısal analizler yapılmış ve önemli yönetimsel değerlendirmeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we consider a periodic review, single-item inventory model under non-stationary supply availability with advance supply availability information. We have a dynamic deterministic demand and the objective is to minimize expected cost, including fixed ordering cost, holding and backorder costs, over a finite planning horizon under supply constraints. Supply availability has a binomial structure such that supply is either fully available or completely unavailable. Firstly, the dynamic programming formulation of the model is given and the optimality of state dependent (s,S) policy is shown. A heuristic algorithm for finding a good ordering strategy, which is inspired by Silver-Meal Heuristic, is suggested. Then the model with no fixed ordering cost is analyzed. For this model it is shown that optimal policy is of order-up-to type and various properties of the optimal order-up-to levels are demonstrated. A one-pass algorithm that computes the optimal order-up-to levels over the planning horizon is found. Finally, numerical analysis is given including the value of advance supply information and important managerial insights are provided.