A theoretical study on the interaction of bimetallic Pt-Ni surface and the reactants of oxidative steam reforming reaction
Çift metalli Pt-Ni yüzeyinin ve oksidatif buharlı reformlama tepkimesine katılan maddelerin etkileşimleri üzerine teorik bir çalışma
- Tez No: 245869
- Danışmanlar: PROF. AHMET ERHAN AKSOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Pt-Ni çift metalli sistem, Oksidatif Buharlı Reformlama (OBR) reaksiyonunda etkili bir katalizördür; Pt-Ni sisteminden elde edilen ayrıntılı deneysel test sonuçları literatürde önceden verilmiştir. Bu makalelerde, çift metalli yüzeyin özelliklerinin ve çift metalli yüzey ile OBR tepkimesine katılan maddelerin etkileşimlerinin anlaşılmasının önemine değinilmiştir.Hali hazırdaki çalışmada (i) farklı miktarlarda Pt/Ni oranına sahip birçok çift metalli alaşım yüzeylerinin özellikleri, Ni alt katmanları üzerinde oluşmuş psodomörf Pt katmanları ve monometalik Pt ve Ni yüzeyleri için, belirlenmiş, (ii) tüm olası monometalik ve bimetalik bölgelerin oksijen ve metan için adsorpsiyon özellikleri çalışılmış, (iii) aktif bölgelerdeki metal atomları ile OBR tepkimesine katılan maddeler arasındaki elektronik etkileşim analiz edilmiştir. Sonuçlar, Ni yüzeylerine Pt ilavesinin yüzey stresini azalttığını ve en kararlı durumun ?en üst katmanında yüzde 25 Pt bulunduran 5 katmanlı Ni? yüzey alaşımı olduğunu yüzey enerji hesaplarına dayanarak göstermiştir. Adsorpsiyon çalışmaları, oksijen adsorpsiyon enerjisinin sadece Pt ve Ni yüzey konsantrasyonuna bağlı olmadığını, aynı zamanda fcc bölgesindeki Pt-O ve Ni-O bağ sayısına da bağlı olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra, yüzey stresinin yüzeydeki adsorpsiyon özellikleriyle ilgili önemli bir parametre olabileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pt-Ni bimetallic system is an efficient catalyst for Oxidative Steam Reforming (OSR) reaction; the detailed experimental test results obtained from Pt-Ni system have been already given in literature. In those research papers, the importance of understanding the bimetallic surface properties and the interaction between active sites and OSR reactants has been mentioned.In the current study (i) the properties of several bimetallic alloy surfaces having different Pt/Ni ratio, pseudomorphic Pt layers formed on Ni sublayers and monometallic Pt and Ni surfaces have been determined, (ii) the adsorption properties of all possible monometallic and bimetallic sites for oxygen and methane have been studied and (iii) the electronic interaction between metal atoms of the active sites and OSR reactant have been analyzed. The results showed that, Pt addition to Ni decreases the surface stress and the most stable site is found as 'five Ni layers containing 25 per cent Pt at topmost layer' surface alloy based on surface energy calculations. The adsorption studies indicate that oxygen adsorption energy does not only depend on surface concentrations of Pt and Ni but also the number of Pt-O and Ni-O bonds on the fcc site. Additionally, it was found that surface stress may be an important parameter in adsorption properties of the surface.