The relations between the X-ray spectral parameters of gamma-ray bursts
Gama ışın patlamalarının X-ışın spektral parametreleri arasındaki ilişkiler
- Tez No: 245868
- Danışmanlar: PROF. ENİSE NİHAL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Gama ışın patlamaları (GIP) evrendeki en yüksek enerjili patlamalardır. GIP'nın büyük kütleli yıldızların patlamaları veya kompakt nesnelerin birleşmelerinden oluştukları düşünülmektedir. Bu süreçlerin sonucunda bir karadelik ve etrafında yığılma diski oluşmaktadır ve bunların etkileşmesi gama ışınları üreten relativistik jeti meydana getirmektedir. GIP X-ışını, optik, radyo bölgelerindeki ardıl ışımaları yıldızlararası ortam ve relativistik jetin etkileşmesiyle oluşurlar. X-ışın ardıl ışıma spektrumları düşük X-ışın enerjilerinde fotoelektriksel soğurmanın olduğu, üç parametresi olan soğurmalı basit güç kanunu (SBGK) ile fit edilir. Bu parametreler, Galaktik Hidrojen kolon yoğunluğu, kaynağın kendi galaksisindeki Hidrojen kolon yoğunluğu (NHesas ) ve güç kanununun indeksidir (?) (normalizasyon dışında). Bu tezde Swift uydusunun XRT dedektörü ile Mayıs 2008 ayına kadar gözlenmiş, seçilen 28 GIP için SBGK modelindeki X-ışın spektral parametrelerinin zamanla değişimi ve bu parametreler arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu yol ile SBGK modelinin GIP X-ışın ardıl ışımaları için yeterliliği test edilmiştir. 17 GIP için NHesas değerinde fiziksel olmayan bir artış gözlenmiştir. Dokuz GIP için NHesas ve ? arasında korelasyona dair ipucu, iki GIP için NHesas ve ? arasında çok güçlü bir korelasyon ve iki GIP için NHesas ve ? arasında anti-korelasyona dair ipucu bulunmuştur. Bu tezin sonucunda, artan NHesas değişimlerinin spektral fit süreciyle ortaya çıkan fiziksel olmayan bir etki olduğu görülmüştür. SBGK GIP X-ışın ardıl ışıma spektrumlarını büyük ölçüde yeterli olarak ifade etsede, NHesas ve ? arasında fiziksel olmayan bir korelasyon ortaya çıkardığını vurgulamaktayız. Bunun nedenlerinden biri XRT dedektörünün (0.3-10 keV) sınırlı enerji aralığıdır. Bulunan anti-korelasyon ilişkilerinin ilginç olduğunu ve erken evrede oluşan bir fiziksel etkiyle ilişkisinin araştırılması gerektiğini belirtmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Gamma-Ray Bursts (GRBs) are the most energetic explosions in the universe.They are thought to arise from massive stellar explosions or mergers of compact objects. As a result of these processes a black hole and an acretion disk is formed andtheir interaction produces a relativistic jet in which gamma-rays are generated. GRBafterglows in X-rays, optics, radio bands are thought to be produced by the interactionbetween the relativistic jet and the interstellar medium (ISM). X-ray afterglow spectraare generally fit by a photoelectrically absorbed simple power law model (ASPL) thatcan be modeled using three parameters. These parameters are the Galactic neutralHydrogen column density (NH ), the intrinsic Hydrogen column density (NHint )and thepower law photon index (?) (apart from the normalization). In this thesis the X-rayspectral parameters evolution in time and their relations in the ASPL model are studied for a selection of 28 GRBs observed by Swift XRT up to May 2008. In this waywe test the efficiency of the ASPL model to adequately fit the GRB X-ray afterglowspectra. In 17 bursts the fits show variations that includes a increasing NHint with timewhich is nonphysical. For two burst we found a very significant correlation between theNHint and the ?, while for 9 bursts we found a hint for a correlation between the NHintand the ?. Finally, for 2 burst we found a hint for anti-correlation between the NHintand the ?. We conclude that the increasing NHint variation is due to a non-physicaleffect induced by the fitting procedure. We stress that an ASPL model, while able toadequately fit the vast majority of X-ray spectra, induces a spurious relation betweenthe NHint and the photon index. This is partially due to the limited energy range ofthe XRT (0.3?10 keV). We remark that the anti-correlation relations are interestingand the possible physical effect during the early phase should be investigated.