Optimization of forging processes with a concurrent approach
Eşzamanlı yaklaşım ile dövme işlemi optimizasyonu
  1. Tez No: 245870
  2. Yazar: MURAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZIL ÖNDER SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çok safhalı üretim süreçlerindeki karmaşıklık ve safhalar arası ilişkiler arttıkça, ileri bir safhalardaki ilk aşamalarda belirlenen bir değişkenden etkilenme ihtimali artıyor. Alt safhalardaki böylesi karmaşık ilişkileri kontrol edebilme noktasında eşzamanlı mühendislik yaklaşımları büyük önem taşımaktadır.Bu tez çalışmasında, soğuk dövme ile üretilen bir parçanın malzeme maliyeti dizaynından üretim sonrası operasyonlarına kadar olan süreçteki toplam maliyetini minimize edecek bir eşzamanlı dizayn optimizasyonu metodu önerilmiştir. Minimize edilecek hedef fonksiyonu içinde malzeme maliyeti, üretim maliyeti ve üretim sonrası operasyon(çapak kesme) maliyetini içinde barındıracak şekilde tanımlanmıştır. Optimize edilecek parça merkezden yüklenmiş basit mesnetli bir I-profildir. Arama algoritması olarak Nelder-Mead metodu seçilmiş ve analiz ANSYS sonulu elemanlar programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing complexity of manufacturing processes and the interrelations between the different phases, the possibility of a phase being affected by a preselected design variable is very high. In that case, the influence of a design variable not only on the part performance of but also on the feasibility and efficiency of its manufacturing should be considered. Concurrent engineering approaches should then be adopted to take the control of such complicated relations among the subprocesses.In this thesis, a concurrent design optimization methodology was proposed to minimize the cost of a cold forged manufacturing process using the design parameters as optimization variables. An objective function was defined combining material cost, manufacturing cost, and post manufacturing (shearing) cost of the product. The part to be optimized was a simply supported I-beam under centric load. Nelder-Mead was selected as the search algorithm and analysis was carried out using commercial finite element software, ANSYS.Some geometric parameters were chosen as optimization variables: the rib radiuses, die land, and burr thickness. After finding the optimum values for these parameters within the feasible domain, some design guidelines were proposed. The most effective parameter on the overall cost was found to be the die land and the most dominant term among the three cost terms was found to be the material cost.