Study of protein-protein interfaces using Gaussian network model
Protein-protein arayüzlerinin Gaussian ağ modellenmesi
- Tez No: 245873
- Danışmanlar: PROF. TÜRKAN HALİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Arayüz tipleri, proteinlerin fonksiyonlarını gerçekleştirme mekanizmalarını anlamakta kullanışlıdırlar. Arayüz tipi zorunlu, zorunlu olmayan, veya kristal (biyolojik olmayan) şeklinde sınıflandırılır. Önceki araştırmalarda arayüz tipi, korunum, arayüzdeki aminoasit dağılımı, hidrofobiklik, şekil gibi çeşitli dizilim ve yapı bazlı yöntemlerle tayin edilmeye çalışılmıştır. Bu tezde, arayüz tipini tahmin etmek icin proteinlerin Gaussian Ağ Modellenmesi ile elde edilen aminoasitlerin dalgalanmasına dayanan bir metod geliştirilmistir. Puanlama fonksiyonu, arayüz tipini tanımlamak için alanları, kompleks yapı üzerindeki arayüzde ilişkilenen bölgeleri ve kompleksin zincirlerinin izole durumlarındaki önerilebilir bağlanma noktalarını analiz etmektedir. Metodun güvenilirliği iki veritabanı üzerinde test edilmiştir; PPI-Pred ve CAPRI. PPI-Pred veritabanındaki 111 proteinden zorunlu proteinlerde başarılı tahmin oranı yüzde 82, zorunlu olmayan proteinlerde başarılı tahmin oranı yüzde 76.5'tir. CAPRI yarışmasında ise, 1600 model arasından seçilen on modelden altısı başarılı olmuştur. Bu durum, metodun aynı zamanda biyolojik ve biyolojik olmayan arayüzleri ayırmaktabaşarılı olduğunu da gostermiştir. Kompleks yapıların arayüz tipinin tahmini için bir web sunucusu kurulmuştur (http://www.prc.boun.edu.tr/appserv/prc/interprot/).
Özet (Çeviri)
The interface type of the proteins are useful in determining the functioning mechanism of proteins. The interface type may either be obligatory, non-obligatory or crystal (non biological). Previous studies have tried to find the interface type by various sequence and structure based methods such as residue interface propensity, conservation, hydrophobicity, shape etc.. In this thesis, a methodology based on the fluctuations of residues by the Gaussian Network Model (GNM) was developed to predict the interfacetype for a given protein complex structure. The scoring function identifies the interface type by analysing the domains, the associating regions across the interface of the complex structure and the plausible binding sites of the chains of the complex structure in their isolated states. The reliability of this method was tested on two datasets; PPIPred, and CAPRI. Out of 111 proteins in the PPI-pred dataset, correct evaluation rate was 82 percent for obligatory proteins and 76.5 percent for non-obligatory proteins. Inthe CAPRI experiment, on the other hand, 6 out of 10 submitted models in a pool of predicted models of 1600, were successful. The latter suggests that the method is also successful in discriminating the biological and non-biological interfaces. A web server is built for the prediction of the type of the interface for any given protein complex structure (http://www.prc.boun.edu.tr/appserv/prc/interprot/).