Prediction of allosteric key residues and their role in protein folding
Alosterik anahtar reziduların tahmin edilmesi ve protein katlanmasındaki rolü
- Tez No: 245874
- Danışmanlar: PROF. TÜRKAN HALİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Protein dinamiğinin bir parçası olarak alosteri, protein aktivitesinin denetiminde önemli bir rol teşkil eder. Alosterinin, birbirinden uzak iki alosterik nokta arasında bulunan anahtar rezidular üzerinden geçen bilgi patikaları aracılığıyla sağlandığına inanılır. Bu anahtar reziduların tahmin edilmesi, protein alosterisini anlamak açısından bir kilometre taşı oluşturacaktır. Bu çalışmada, işlevsel reziduların tahmini yeni ileri sürülen Monte Carlo (MC) patika yaratma yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bu yöntemde protein yapısı bir amino asit ağ yapısı olarak ele alınır ve rezidular-arası etkileşmeler bir potansiyel fonksiyon ile tanımlanır. Kullanılan potansiyel fonksiyon türünün etkileri dört farklı potansiyel fonksiyon denenerek çalışılmış ve etkileşmeleri en iyi tanımlayan potansiyel fonksiyon olarak atomistik potansiyel fonksiyon seçilmiştir. MC patika yaratma, üç farklı yaklaşım ile incelenmiştir; 1) iki rezidu arası patika yatarımı (BTR), 2) belirli sayıda adımdan oluşan patika yaratımı (PSNS), ve 3) sınırsız sayıda adımdan oluşan patika yaratımı ve yakınlık, aradalık ve kümeleme katsayısı gibi ağ yapı parametrelerinin hesaplanması (ISP). Bu yaklaşımlar kullanılarak; Shaker potasyum kanalı ve HIV-1 proteaz gibi sistemlerin çalışılmasında, bir tek en kısa patika elde etmekten ziyade patika toplulukları yaratılmıştır. Ek olarak, MC patika yaratma, monomer içi ve monomerler arası ve de aynı proteinin faklı yapılarındaki iletişim çalışmalarına da uygulanmıştır. Elde edilen bu bilgilerin birleştirilmesi sonucu katalitik, bağlanma ve alosterik fonksiyonlar açısından önemli reziduların bir listesi açığa çıkmıştır. Bu ileri sürülen reziduların protein katlanmasındaki rolleri, robotik hareket planlama kavramlarına dayanan bir algoritma ile yapılan protein katlanma simulasyonları üzerinden çalışılmıştır. Katlanma rotaları boyunca reziduların yaptığı kontaklar incelenmiş ve katlanmaya yön veren ilk kontakları oluşturan rezidular teşhis edilmiştir. İlginçtir ki bulunan bu rezidular patika analizlerinde yüksek yakındalık ve aradalık değerleri gösteren rezidular arasında yer almaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, iletişim patikalarının evrimsel olarak korunduğunu ve MC patika yaratma yönteminin hem alosteri hem protein katlanmasındaki önemli reziduları tahmin etmekte başarılı bir yöntem olduğunu önermektedir.
Özet (Çeviri)
Allostery, an aspect of protein dynamics, is crucial in regulation of protein activity.It is believed that allostery is maintained through communication pathways of keyresidues residing within distant allosteric sites. Prediction of these key residues therefore,would be a milestone in understanding protein allostery. In this study, predictionof functional residues is carried out by a newly proposed Monte Carlo (MC) path generationmethod, where the protein structure is considered as a network of amino acidresidues and inter-residue interactions are described by a potential function. Study ofthe effect of the type of the potential function used, is carried out with four differentpotential functions, among which atomistic potential function is found to be the best todescribe the interactions. Three different approaches of MC path generation are studied;1) generating paths between two residues (BTR), 2) generating paths with specificnumber of steps (PSNS) and analyzing residue frequencies, and 3) generating infinitestep paths (ISP) and calculating network parameters such as closeness, betweennessand clustering coefficient. In studying Shaker potassium channel and HIV-1 proteasesystems using these approaches, paths are generated in ensembles rather than obtaininga single shortest path. MC path generation is also applied to study the communicationwithin and between different monomers of a structure and different structures of aprotein. Combined information from these approaches reveals a list of functionally importantresidues, such as catalytic, binding and allosterically important sites. The roleof these proposed residues in protein folding is studied through trajectories of proteinfolding simulations, algorithm of which is based on robotic motion planning. Throughthe folding trajectories, residue contacts are analyzed and residues that form initialcontacts and conduct folding are identified. Interestingly these residues are noticed tobe among those that display high closeness and betweenness values in pathway analysiscarried out for the native state of the proteins. Overall, this study suggests thatcommunication pathways are evolutionarily conserved and MC path generation is aneffective method for prediction of residues that are important in both allostery andprotein folding.