The tensile and compressive properties of four experimental magnesium alloys assessed for light duty truck oil pans
Hafif ticari araçların yağ karterleri için geliştirilen dört deneysel magnezyum alaşımının çekme ve basma özellikleri
  1. Tez No: 245879
  2. Yazar: MEHMET BARIŞ TANZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN BALIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Hafif tasarım, yeni otomobillerin geliştirilmesi sürecinde büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda, petrol fiyatlarındaki ve motor egzoz gazlarındaki artış küresel ısınma için daha büyük bir tehlike yaratmaya başlamıştır. Birçok yeni malzeme, özellikle magnezyum alaşımlar, araçların ağırlıklarının azaltılması ve yakıt verimliliğinin arttırılması için geliştirilmiştir. Bu nedenlerden dolayı en uygun özellikleri olan malzemenin kullanımı yakıt verimliliğinin arttırılması için büyük önem taşımaktadır.Bu tezde dört farklı magnezyum alaşım kompozisyonu, AS21 ve ACM522 alaşımı temel alınarak, hafif ticari araçların yağ karteri için deneysel olarak geliştirilmiştir. Bu dört farklı kompozisyon için numuneler kokil kalıpta dökülmüştür. Bu hazırlanan numunelerin mikro analiz, çekme, ve basma testleri sonuçlar sunulmuştur. Metalografik analizde Mg2Si ve b-Mg17Al12 fazları görüntülendi. Mg2Si fazı iki morfolojide görüntülendi, çokyüzlü ve Çin el yazısı şeklinde. b-Mg17Al12 fazı blok parçacıklar halinde görüldü. Kalsiyum miktarında ki artış Çin el yazısı şeklinde ki Mg2Si fazının miktarını ve kalınlığını arttırdı. Bunun da alaşımların kuvvetini arttırdığı gözlemlendi. Daha sonra deneylerin sonucunda ulaşılan değerler, CAE analizinde kullanılarak magnezyum alaşımının yağ karteri şeklinde üretildiğinde ki doğal frekansları ve ivmelenmeleri incelenmiştir. Böylece araç üstünde ki kullanımının uygunluğu araştırılmıştır. Deneylerin sonunda, hafif ticari araçların yağ karterinde kullanılabilmesi için en uygun kompozisyon seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Light weight design has a great importance in the development process of new automobiles. In recent years, the oil prices have increased and the exhaust gases of ignition engines have become a bigger concern for global warming. Many new materials, especially magnesium alloys, have been developed and introduced into the automobile industry to decrease the weight of the vehicles and to increase fuel efficiency. For these significant reasons, using the best material available to optimize the fuel economy is very important.In this thesis, four magnesium alloy compositions have been chosen, based on the AS21 and ACM522 magnesium alloys, suitable for light duty trucks oil pans. The experimental results of the microstructure, tensile strength, and compressive strength of the die cast alloys are presented for these compositions. In the metallographic analysis, Mg2Si and b-Mg17Al12 intermetallic phases have been observed. The intermetallic compound Mg2Si has appeared in two morphologies, polyhedral and the Chinese script. The b-Mg17Al12 intermetallic phase has been observed as blocky precipitates. The increase in the calcium content has been observed to increase the amount and thickness of the Mg2Si Chinese script phases present within the alloy. This has been observed to increase the strength of the alloys. In addition, a CAE analysis has been performed for modal analysis. The optimum composition for the light duty trucks oil pans is selected according to the results of these experiments.