Dynamical structure analysis of five binary galaxy clusters observed with XMM-newton X-ray observatory
XMM-newton gözelmevi trafından gözlenmiş beş ikili galaksi kümesinin dinamik yapısının analizi
  1. Tez No: 245880
  2. Yazar: BURCU BEYGU
  3. Danışmanlar: PROF. E. NİHAL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Galaksi kü?melerinin, kozmik ağ boyunca galaksilerin yığılmasıve daha ö?nceoluş?mu ş galaksi kü?melerinin bir araya gelmeleri sonucu oluş?tukları düşünülmektedir.Gö?zlemler ve hidrodinamik simülasyonlar, kü?melerin ve daha kuç?uk grupların bir arayagelme sü?reç?lerinin, kü?me içi gazın (KIG) fiziği üzerinde kuvvetli etkileri olduğuna dairsonuç?lar vermektedirler. Bu çalışmada, gö?rece yakın beş Abell kümesi incelenmiştir;A3705 (z= 0.089), A2440 (z= 0.090), A2933 (z= 0.092), A3888 (z= 0.152) and A115(z= 0.193). Sıcaklık ve metal bolluğu haritaları ?wavelet? algoritması ile yaratılmış?tır.Özel bölgeler seç?ilerek bu bö?lgelerin spektral analizleri yapılmış? ve bü?yü?k ö?lç?ektekifarklılıklar gö?zlenmi ştir. Abell 2440, Abell 2933 ve Abell 115' in, devam eden etkileş?meve birleş?me safhasında oldukları bulunmuştur. Abell 3888 dinamik bir yapı sergilemek-tedir ve daha küçük ö?lç?ekte, galaksi gruplarının muhtemel birleş?me safhasında olduğusonucuna varılmıştır. Yalnızca Abell 3705' in analizinde birleş?meye dair bir bulguyarastlanmamıştır. Bu çalıçmada, Abell 3705, Abell 2440, Abell 2933 ve Abell 3888 dahaönceki ç?alış?malara kıyasla oldukç?a detayl bir şekilde incelenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Clusters of galaxies are thought to form by accretion of galaxies along the cosmicfilaments, and merging of clusters formed earlier. Observations and hydrodynamicsimulations show the strong effects of mergers on physical conditions of Intra ClusterMediumn (ICM). In this work, we investigate five relatively nearby Abell clusters;A3705 (z= 0.089), A2440 (z= 0.090), A2933 (z= 0.092), A3888 (z= 0.152) and A115(z= 0.193). Temperature and metal abundance maps are created by wavelet algorithms.Peculiar regions are spectrally studied and large scale deviations are observed. Abell2440, Abell 2933 and Abell 115 are found to be in ongoing merging phase. One ofthem, Abell 3888, is found to be in a dynamical state with a possible merging ofgalaxy groups. Only Abell 3705 is found not to show any merging activity. Ourstudies are consantrated on individual portions (regions) extensively, thus the X-rayanalyses done in this work for their X-ray spectra and temperature maps cover theseindividual portions, extensively. In this study, Abell 3705, Abell 2440, Abell 2933 andAbell 3888 are studied in a rather extensive way compared to the early work done onthese clusters for the first time.